GSP SPECIAL  »  PUBLICITATE  »  ADVERTORIAL

Rapid - FCSB: derby cu Dobre și Tănase în prim-plan!

Articol de GSP - Publicat joi, 14 august 2025 21:30 / Actualizat joi, 14 august 2025 21:31

Rapid și FCSB dispută primul meci direct al sezonului duminică seară, de la ora 21:30, pe o Arenă Națională gata de o atmosferă de mare derby, cu Alexandru Dobre și Florin Tănase în roluri principale și trei puncte importante puse în joc.

Live pe Superbet alături de sute de opțiuni la pariuri sportive, Streaming Exclusiv, SuperPariuri, BetBuilder, Cote Mărite și Pariuri Antepost.

Rapid, ușor favorită în derby: vezi Oferta Superbet și alege inspirat!

Alex Dobre, locomotiva noului Rapid

Trecuți de la Marius Șumudică la Costel Gâlcă, vișiniii din Grant au un start excelent de sezon, cu trei victorii și două egaluri în primele cinci etape.

Rapidul se bucură de cea mai bună linie defensivă din SuperLigă (trei goluri primite în 450 de minute) și are în Alexandru Dobre unul dintre cei mai în formă fotbaliști ai începutului de campionat.

Determinant și sezonul trecut, Dobre a făcut în această stagiunea pasul spre statutul de lider incontestabil al liniei de atac a lui Costel Gâlcă: a marcat trei goluri în cinci meciuri, are un gol la fiecare 150 de minute jucate și e omul care aduce pericolul la fiecare acțiune ofensivă în care e implicat.

Aripa dreapta are statistici excelente în acest start de sezon în ceea ce privește implicarea în joc și impactul asupra randamentului colectiv și a spart deja gheața împotriva FCSB-ului, marcând stagiunea trecută în egalul spectaculos de pe Arena Națională (3-3).

Duminică seară, omul de gol al Rapidului are o cotă de 3.70 pentru o nouă reușită, a doua a carierei, în poarta rivalilor roș-albaștri.

Hai pe SuperLiga.ro pentru toate informațiile relevante din fotbalul românesc!

Tănase, liderul de care FCSB are nevoie

De partea cealaltă, FCSB îl va recâștiga la derby-ul cu Rapid pe Florin Tănase, suspendat pentru returul cu Drita de joi seară.

Starul echipei lui Charalambous și Pintilii va înfrunta pentru a zecea oară în carieră Rapidul (două victorii, trei egaluri și patru înfrângeri) și atacă meciul de pe cel mai mare stadion al țării din postura de lider al clasamentului golgheterilor după cinci etape, cu patru reușite și un gol marcat la fiecare 101 minute jucate.

Cu o cotă de 4.55 la marcarea unui gol, Tănase e al patrulea din echipa FCSB-ului la acest capitol, după Daniel Bîrligea (3.20), Dennis Politic (4.20) și Darius Olaru (4.35).

Pentru Costel Gâlcă, derby-ul de duminică seară e cel în care va încerca să-și mențină intactă cifra zero din dreptul înfrângerilor în fața FCSB, formație alături de care a câștigat titlul, Cupa și Cupa Ligii în 2015.

În cele trei confruntări directe, fostul mijlocaș central al Generației de Aur a reușit două victorii și un rezultat de egalitate ca antrenor al Universității Craiova.

Vezi toate știrile și promoţiile Superbet

Citește și:
L-a distrus în direct pe Coelho: „Nu poți să faci așa ceva în prelungiri!”
Conference League
L-a distrus în direct pe Coelho: „Nu poți să faci așa ceva în prelungiri!”
Ce scriu grecii, după finalul ireal din AEK Atena - Universitatea Craiova: „Cadou minunat!”
Conference League
Ce scriu grecii, după finalul ireal din AEK Atena - Universitatea Craiova: „Cadou minunat!”
Vaișcovici, verdict în transferul „George Pușcaș la Dinamo”: „Mi-e teamă de un singur lucru”
Superliga
Vaișcovici, verdict în transferul „George Pușcaș la Dinamo”: „Mi-e teamă de un singur lucru”
Primul club care salută ideea cu 12 echipe în Superliga, lansată de Gino Iorgulescu: „Are viață, bravo! Interesant, un sâmbure de adevăr”
Superliga
Primul club care salută ideea cu 12 echipe în Superliga, lansată de Gino Iorgulescu: „Are viață, bravo! Interesant, un sâmbure de adevăr”
ANUNȚ Nu toate trotinetele electrice și biciclete electrice trebuie asigurate obligatoriu RCA
Profit.ro
ANUNȚ Nu toate trotinetele electrice și biciclete electrice trebuie asigurate obligatoriu RCA

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează