Știri din fotbal internațional
Dinamo Zagreb - FCSB, meci de totul sau nimic pentru primăvara europeană » Becali a anunțat echipa de start
8
„Perla” lui Dan Șucu, în viziorul formației din Premier League! Genoa vrea 18 milioane de euro
0
Europa League revine! 9 meciuri se joacă ACUM » Dueluri tari pentru Răzvan Lucescu și Ionuț Radu
0
De nicăieri! Casemiro și-a luat rămas bun de la fanii lui Manchester United: „Un capitol încheiat din viață!”
0
Lifestyle
Mauro Icardi continuă războiul cu Wanda Nara: „Este o mitomană! Mi-a furat 7 milioane de euro din conturi”
0
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
2
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
3
Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale
2
Avocata care plănuia să „răzbune” moartea fiului ei prin asasinate, ...
Libertatea
Cel mai ieftin resort de schi din Europa se află aproape de granița cu ...
Adevărul
Machetele stadionului Dinamo cu care fanii au fost amăgiți după '90 » Prima ...
GSP SPECIAL
Cum vrea Trump să controleze bucăți din Groenlanda fără să o anexeze
Libertatea
N-ai dat niciun argument, ai dat un exemplu cumplit, in care fiul unui fost detinut politic a devenit dinamovist, adica sustinator al echipei celor care i-au inchis tatal! Ingrozitor. E ceea ce am spus, un exemplu de mancurtizare.
Man, nu am niciun gând să-ți schimb părerea, ești clar un om care urăște doar pentru ca mintea îi este setată pe modul ăsta. Am dat argumente pentru care din ură politică se poate naște dragoste, ce naiba să mai zic? E sportul împotriva represiunii, e sportul împotriva urii, e sportul care vindecă. De nu se poate vindeca cu sportul, sunt alte soluții, dar eu comentez pe un site de sport.
Sute de mii de tarani care n-au vrut sa intre in CAP, de muncitori care n-au acceptat sa renunte la micile lor ateliere din care isi intretineau familia, de preoti greco-catolici care au refuzat sa treaca la ortodoxie, de intelectuali care n-au acceptat sa colaboreze cu ocupantul sovietic si cu comunistii impusi de ei la cotropirea tarii. Sute de mii martirizati de securitate si militie si inmormantati in secret in gropi comune pe intreg teritoriul tarii. Asta este "dragostea pura" de care vorbeste clubul Dinamo ...
""Dar ca Dinamo s-a născut din dragoste pură, nu poate fi negat. "" Prietene, iti fileaza o lampa. Iar faptul ca multi romani au fost mancurtizati in comunism, asta se stie foarte bine.
Văd mulți critici ce fac recurs la istoria nuanțată a Dinamo. Ca poate, din entuziasm proletar au avut oameni de suferit, e posibil.. Nu neg. Dar ca Dinamo s-a născut din dragoste pură, nu poate fi negat. Eu sunt fiu de ofițer mapn care a avut tatăl deținut politic, și care, cu tunică kaki pe el simțea și respira prin toți porii dragoste pentru Dinamo. De ce? Pentru ca a jucat la cadeți prin anii 60 la Dinamo si pentru ca iubea SPORTUL. Atât de simplu, atât de redus la absurd.
Adica sa ramana orbi ca tine.
Cand nu stii, mai bine taci....victoria era echipa militiei, dinamoul era echipa securitatii....
Citat GSP: "Apoi, a început sarabanda. Dohot își amintește: „Eram într-o zi în cantonament la Săftica, jucam a doua zi cu Flacăra Moreni. Ne trezim cu generalul Constantin Nuță, pe vremea aia șeful Miliției pe țară. Ne-a strâns nea Mircea în sala de ședință, a venit generalul: „Băi, băieți, ce faceți? Cum sunteți? Să știți că mâine e ziua în care trebuie să o ajutăm pe surioara noastră mai mică, Flacăra Moreni. O să punem detaliile la punct cu domnul Lucescu. Voi trebuie să vă vedeți de treabă”. Apoi, îl întreabă pe Lucescu. „Bă, Lucescule!”. Fix așa i s-a adresat. „Ia spune, Lucescule, luăm și noi campionatul anul ăsta?”. Lucescu zice: „Păi, tovarășu’ general, are Steaua vreo 10 puncte avans față de noi”. „Nu luăm, nu?! Dar Cupa României o luăm?” Lucescu: „Păi, în Cupa României, nu știți, tovarășu’ general, ne-a scos Sportul Studențesc…”. „Păi, cum, mă, și Dinamo nu ia nimic anul ăsta?” „Păi, ce să mai luăm, tovarășu’ general?” „Băi, Lucescule, ia să luăm noi Gheata de Aur! Câte goluri ai, Cămătarule?” Cămătaru: „Am…” Și spune el câte goluri avea. Nu mai țin minte. Generalul: „Gata, de mâine toată lumea muncim să-l ajutăm pe Cămătaru să ia Gheata de Aur”." https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/marturie-gheata-de-aur-rodion-camataru-657617.html
Pacate pentru sute de mii de morti cu mormite multe dintre ele necunoscute ... Macar daca recunosteau isi cereau iertare si isi schimbau numele sinistru.
Exact. Tanara generatie habar n-are de istorie. Ca mosii si stramosii lor au fost batuti si omorati de securitate si militie patronii sinistrului Dinamo.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.