GSP SPECIAL  »  SPECIAL  »  SPECIAL

CORESPONDENȚĂ GSP DIN SKOPJE Nord-macedoneanul îndrăgostit de România: „Cea mai bună perioadă din viață, jur!”. Un singur detaliu l-a exasperat

Stefan Ashkovski și soția sa, Elena, au doi copii
Stefan Ashkovski și soția sa, Elena, au doi copii

Articol de , - Publicat joi, 24 iulie 2025 09:01 / Actualizat joi, 24 iulie 2025 09:05

Stefan Ashkovski, 33 de ani, a povestit Gazetei Sporturilor la Skopje ce impact deosebit a avut România asupra lui în anii petrecuți în Moldova și în Transilvania. Fotbalul și viața de familie i-au plăcut, drumurile lungi și infrastructura l-au dezamăgit

Deplasarea la Skopje cu ocazia meciului Shkendija - FCSB (1-0), contând pentru turul II preliminar al Champions League, a oferit ocazia revederii cu unul dintre străinii ce-au jucat recent în campionatul nostru. Este vorba de mijlocașul ofensiv Stefan Ashkovski, acum în vârstă de 34 de ani, fostul fotbalist al Botoșaniului, dorit de Gigi Becali la FCSB, care a câștigat Cupa României cu Sepsi.

Stefan Ashkovski a povestit cum îi mergea în România: „Minunat"

În afara temelor despre fotbal, dialogul a atins și un subiect din afara gazonului. Viața pe care a trăit-o în România și ce impact a avut asupra lui și a familiei, om căsătorit și cu doi copii.

Nord-macedoneanul a povestit că perioada petrecută la Botoșani, 2019 - 2021, l-a ajutat să treacă și peste traumele ce-au urmat experienței personale.

„Am avut o perioadă foarte bună în Olanda, la Fortuna Sittard, când am și dat 12 goluri, apoi a urmat un regres. Eram descumpănit. Românii m-au ajutat. Marius Croitoru și familia sa, Botoșaniul, echipa, m-au făcut să renasc", a relatat fotbalistul.

Cum au rămas România și românii în memoria mijlocașului? "Oamenii sunt la fel ca macedonenii. La botoșani eram ca o familie. Viața era foarte faină. Am trăit în orașe mici, dar mi-a fost bine. Cum a fost viața acolo? Minunată. Practic, cei doi copii ai mei s-au format acolo.

Am ales să locuim la Sfântu Gheorghe, chiar dacă strâinii de la Sepsi trăiau la Brașov. Pentru mine și pentru soție era mai bine la Sfântu Gheorghe. Ca să fiu eu aproape de antrenament, iar pentru soție să aibă totul aproape pentru a crește copiii. Îi ducea la grădiniță, mergeam să-i luăm de acolo, era perfect", a povestit Ashkovski pentru GSP.ro.

Nord-macedoneanul îndrăgostit de România: „Cea mai bună perioadă din viață, jur!”. Un singur detaliu l-a exasperat
Stefan Ashkovski și copiii săi, în perioada în care trăiau în România

Am vizitat Brașov de multe ori, iubim acest oraș. București, de asemenea, l-am vizitat. Am văzut și Craiova, mi-a plăcut. România e frumoasă. Viața e mai ieftină în Macedonia, dar România e altceva
Stefan Ashkovski

Stefan Ashkovski acuză starea drumurilor din România

Și Stefan, și alți străini, și cei mai mulți dintre români - dacă nu chiar toți! - acuză un detaliu important când e vorba de țara noastră.

„Sincer, un singur lucru nu mi-a plăcut: drumurile! Îți lua mult să te deplasezi. Făceam 9-10 ore cu autocarul să ne mișcăm dintr-un oraș în altul. Dar a fost frumos în România, o experiență deosebită. Mi-ar plăcea să mă întorc în România. Cred că am avut cea mai bună perioadă din viață, vă jur.

Perioadă bună în fotbal și o viață frumoasă alături de copii. Ce să vrei mai mult?! Și nu eram, în orașe zgomotoase. Am jucat în play-off, în cupele europene, de două ori. Foarte frumos", a mai spus nord-macedoneanul.

Nivelul de viață este mai ridicat în Romania, cred că datorită că este în Uniunea Europeană. Dar prețurile sunt mai mici la noi

- Stefan Ashkovski

61de meciuri a adunat pentru FC Botoșani, având 9 goluri și 8 assist-uri

42de meciuri a adunat pentru Sepsi, două goluri și două assist-uri, cucerind Cupa României cu ardelenii

Citește și:
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu
Formula 1
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu
Marele Cristian Gațu s-a recăsătorit la 80 de ani » Imagini de la eveniment
Handbal
Marele Cristian Gațu s-a recăsătorit la 80 de ani » Imagini de la eveniment
Aurel Țicleanu a dat în judecată Casa de Pensii: „Statul spune că nu are acte, dar ce mă interesează?!”
Superliga
Aurel Țicleanu a dat în judecată Casa de Pensii: „Statul spune că nu are acte, dar ce mă interesează?!”
Rapid i-a găsit înlocuitor lui Baroan: „Suntem înțeleși! Îl luăm împrumut cu opțiune de cumpărare” » Despre cine ar fi vorba
Superliga
Rapid i-a găsit înlocuitor lui Baroan: „Suntem înțeleși! Îl luăm împrumut cu opțiune de cumpărare” » Despre cine ar fi vorba
Mari deschideri de tronsoane de autostrăzi pregătite în România LISTA FOTO
Profit.ro
Mari deschideri de tronsoane de autostrăzi pregătite în România LISTA FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (4)
igrec
igrec  •  24 Iulie 2025, 16:28
Postat de steaua.libera pe 24 Iulie 2025, 13:37

Inteleg sa te plangi de infrastructura cand vii din Vest, dar cand vii din Macedonia ar trebui sa fii mai retinut.. infrastructura in micile tari din fosta Yugoslavie e net inferioara celei de la noi. E ca si cum ar merge noi, romanii, in Japonia si ne-am plange ca sunt lente trenurile.

bre... acolo faci 10 ore pe drum numai daca dai ture...

max9
max9  •  24 Iulie 2025, 16:06
Postat de _Van___Basten_ pe 24 Iulie 2025, 11:51

Asteptam si un articol despre andorezul indragostit de Romania.

a uitat sa il intrebe cum sint femeile din romania si cum e mincarea

steaua.libera
steaua.libera  •  24 Iulie 2025, 13:37

Inteleg sa te plangi de infrastructura cand vii din Vest, dar cand vii din Macedonia ar trebui sa fii mai retinut.. infrastructura in micile tari din fosta Yugoslavie e net inferioara celei de la noi. E ca si cum ar merge noi, romanii, in Japonia si ne-am plange ca sunt lente trenurile.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează