GSP SPECIAL  »  STIRI EXTRASPORT  »  JAF

Michel Platini, trezit de hoți » Medalii și trofee de neprețuit, furate în toiul nopții

Michel Platini, la tribunal/ foto Imago Images
Michel Platini, la tribunal/ foto Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 18 iulie 2025 16:35 / Actualizat vineri, 18 iulie 2025 16:56

Vineri dimineață, Michel Platini (70 de ani), fostul mare fotbalist francez și fost președinte al UEFA, a fost victima unei spargeri la domiciliul său din regiunea Bouches-du-Rhone, Franța. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 5:30, în timp ce Platini se afla în locuință.

Potrivit informațiilor oferite de autorități, Platini a fost trezit de zgomote suspecte provenite din grădină. Alertat, fostul mare jucător a ieșit să verifice situația și l-a surprins pe hoț, un bărbat îmbrăcat în negru și cu glugă, care a fugit imediat din momentul în care a fost văzut de proprietar. Din fericire, Platini nu a suferit nicio vătămare fizică în timpul incidentului.

Casa lui Michel Platini, victima hoților: au fost furate medalii și trofee din colecția personală a fostului fotbalist

Hoțul, încă neidentificat, a reușit să pătrundă în locuință și să fure aproximativ douăzeci de trofee și medalii care făceau parte din colecția personală a lui Michel Platini.

Aceste obiecte aveau nu doar o valoare materială considerabilă, ci și una sentimentală, marcând momente cheie din cariera remarcabilă a fostului fotbalist. Valoarea totală a prejudiciului nu a fost încă estimată cu exactitate.

Imediat după incident, poliția locală a deschis o anchetă pentru a-l identifica pe autorul furtului și pentru a recupera bunurile sustrase. Oamenii legii au început să analizeze imaginile de pe camerele de supraveghere și să colecteze probe de la fața locului, potrivit news.ro.

Michel Platini a declarat că este afectat de eveniment, dar a precizat că sănătatea îi este neafectată. Anchetatorii speră ca ancheta să conducă rapid la prinderea făptașilor și recuperarea trofeelor.

Michel Platini este un fost fotbalist și antrenor francez, considerat unul dintre cei mai mari mijlocași din istoria fotbalului. S-a născut pe 21 iunie 1955 la Jœuf, Franța, și a jucat la cluburi precum Nancy, Saint-Etienne și Juventus. Cu naționala Franței a câștigat Campionatul European din 1984, unde a fost și golgheterul competiției. După retragerea din activitate, a antrenat echipa națională a Franței și apoi a devenit președintele UEFA între 2007 și 2015.

Citește și:
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Noi dezvăluiri cutremurătoare: cine sunt cei doi bărbați morți în urma impactului
Box
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Noi dezvăluiri cutremurătoare: cine sunt cei doi bărbați morți în urma impactului
Plecare total neașteptată de la Universitatea Craiova
Superliga
Plecare total neașteptată de la Universitatea Craiova
Cum poate explica gestul?! Momentul incredibil care l-a dus pe Ngezana în „optimile” Cupei Africii
Campionate
Cum poate explica gestul?! Momentul incredibil care l-a dus pe Ngezana în „optimile” Cupei Africii
Simone Biles a lăsat gimnastica deoparte » Cum a apărut la un meci important din SUA
Gimnastica
Simone Biles a lăsat gimnastica deoparte » Cum a apărut la un meci important din SUA
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Profit.ro
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează