GSP SPECIAL  »  STIRI EXTRASPORT  »  PROTEST

Protest anti-guvern în București » Câteva sute de persoane au fost în Piața Victoriei: „Acești oameni își riscă sănătatea”

Imagini de la protestul anti-COVID19 din Piața Victoriei +9   FOTO
Imagini de la protestul anti-COVID19 din Piața Victoriei

Articol de - Publicat vineri, 15 mai 2020 18:46

Câteva sute de persoane s-au strâns azi în București, în Piața Victoriei, pentru a protesta împotriva autorităților și a pandemiei de COVID-19, care, în opinia lor, este doar o minciună.

Participanții nu au purtat măști, s-au îmbrățișat și pupat, scrie g4media. Protestul a început la ora 17.00 și a durat aproximativ 3 ore, persoanele prezente cerând vocal demisiile liderilor politici ai României. La protest au fost aduși și copii.

Evenimentul a fost organizat pe Facebook de către un cont nou, în data de 6 mai. Inițiatorul este intitulat „Frontul Civil Unit”, pagina având o tentă anti-occidentală și contestând existența COVID-19, informează sursa citată.

Între timp, reprezentantul Jandarmeriei a dezvăluit la Digi 24 faptul că discută cu protestatarii și că sancțiunile sunt excluse, cel puțin momentan. „Suntem în situația de a le explica oamenilor că sănătatea lor e mai importantă pentru noi decât pentru ei. Acești oameni își riscă sănătatea”, spune acesta.

+4 FOTO

Jandarmeria București a remis un comunicat la ora 20:00

„În legătură cu manifestația publică ce se desfășoară în Piața Victoriei, Jandarmeria București face următoarele precizări: Prin măsurile pe care le luăm, punem pe primul plan sănătatea, ordinea publică și siguranța participanților la adunarea publică. Primele măsuri pe care le-am luat sunt de dialog, apel la responsabilitatea persoanelor prezente și recomandări pentru respectarea măsurilor de protejare a sănătății. Astfel, Jandarmeria București solicită tuturor cetățenilor să respecte regulile de distanțare socială și să nu participe la astfel de manifestații publice. Până in prezent, două persoane care au participat la o altercație au fost conduse la secția de poliție pentru identificare și pentru luarea măsurilor legale”

VIDEO EMOȚIONANT. Nu există obstacol peste care să nu trecem! România va fi și mai puternică!

Citește mai multe știri de actualitate:

CORONAVIRUS. Ultima oră » Bilanț în România: cifrele primei zile din starea de alertă

RO-ALERT CORONAVIRUS // Autoritățile au transmis un mesaj esențial pe telefoanele românilor

Citește și:
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Datele și stadioanele unde ar juca România la Campionatul Mondial 2026, dacă se califică » Distanțele sunt URIAȘE
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acestea sunt grupele de la Campionatul Mondial din 2026 » România ar juca într-o grupă UȘOARĂ dacă s-ar califica
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Grupa MORȚII la Campionatul Mondial: Norvegia, ghinion la prima participare după 28 de ani
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (27)
johhny_cage
johhny_cage  •  16 Mai 2020, 03:30

Pseudo rapperul creștin Cedry2k a promovat acest eveniment A băut prea mult arsenic bocal

cornelconasu
cornelconasu  •  15 Mai 2020, 23:19

Niște reduși , descendenții celor din trecut !

samertx
samertx  •  15 Mai 2020, 21:08
Postat de johnwick_chapter3 pe 15 Mai 2020, 21:00

se nasc mai mulți, metre, zău :))

Generația Covid. :))

Vezi toate comentariile (27)
Comentează