GSP SPECIAL  »  STIRILE SPORTIVE A1  »  CFR CLUJ - SHANGHAI SHENHUA 2-1

CLUJUL defilează

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 ianuarie 2009 00:00

"Vişiniii" i-au învins ieri pe vicecampionii Chinei, Shanghai Shenhua. Culio şi Prette au fost servanţii, iar Cadu şi Pereira marcatorii

Dusan Uhrin jr. e consecvent. Şi ieri, cehul a folosit sistemul pe care campionii de la CFR Cluj se vor baza în 2009: 4-1-3-2. Diferenţa faţă de primul amical, cu Dnepr II? O formulă apropiată de cea standard: Kone şi Dubarbier atacanţi şi Pereira mijlocaş stînga. Sclipirile au venit însă de la Culio, omul cu bagajele făcute pentru Rusia. Eroul de pe Olimpico s-a distrat în prima repriză în faţa chinezilor de la Shanghai Shenhua. A driblat, a tras la poartă şi a furnizat muniţie atacanţilor. A marcat însă fundaşul Cadu (13), cu latul, de la marginea careului mic, după un corner executat de argentinian.

CFR a dominat clar toată prima repriză, cînd şi-a mai creat 5 ocazii mari de gol. Cea mai importantă s-a consumat în minutul 34, cînd Dubarbier, lansat de Kone, nu l-a putut învinge pe portar în situaţie de unu la unu.

După pauză, Uhrin a operat şase schimbări. Prette, intrat în locul lui Culio pe dreapta, a întors perfect pentru Pereira, care a reluat cu latul în poarta asiaticilor (53): 2-0! A fost şi repriza lui Hirschfeld care, deşi a încasat un gol, din penalty, a intervenit în două rînduri decisiv în faţa atacanţilor vicecampioanei Chinei. :)Marţi, CFR va disputa o nouă partidă de verificare, împotriva lui Partizan Belgrad.

CFR CLUJ - SHANGHAI SHENHUA 2-1 (1-0)

Pentru CFR au marcat: Cadu (13), Pereira (53)
CFR: Nuno Claro - Panin, Cadu, De Sousa, Viana - Dani - Culio, Frangipane, Pereira - Y. Kone, Dubarbier. Antrenor: A. Jindra.
Au mai jucat: Hirschfeld, D. Flores, Alcantara, G. Mureşan, Prette, Peralta, Veljovici, C. Deac, D. Ruiz, Viera

"Avem ambiţii mari"
Fundaşul stînga Viana se felicită pentru faptul că a semnat cu CFR. "Clujul demonstrează că are foarte multă calitate, deşi venim după o perioadă de pregătire foarte dură. Nu ne plîngem însă. Acest club are ambiţii foarte mari, iar noi trebuie să fim gata şi să ne ridicăm la înălţimea lor, cînd va începe campionatul. Pereira joacă bine oriunde îl pui. Pe orice post îşi arată clasa", a spus uruguayanul.

Mureşan: "Îmi place sistemul cu doi atacanţi"
Preşedintele lui CFR, Iuliu Mureşan, e încîntat de faptul că Uhrin foloseşte doi atacanţi. "Am avut împotriva chinezilor 4-5 ocazii clare în prima repriză. E bine că jucăm cu doi atacanţi. CFR e acum o echipă mai ofensivă. Vom creşte în continuare ca nivel al jocului, pe măsură ce antrenamentele dure legate de pregătirea fizică vor trece în plan secund", a spus Mureşan.