GSP SPECIAL  »  TRAGEDIE  »  DECES

Doliu în Portugalia » Marele Eusebio a decedat în urma unui infarct

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat luni, 06 ianuarie 2014 00:59

Always eternal #Eusebio, rest in peace pic.twitter.com/n25X0q9rfF

Eusebio, fostul mare fotbalist portughez, a murit în această dimineaţă, în jurul orei 3:30 (ora locală), suferind un infarct, anunţă abola.pt.

Unul dintre cei mai mari fotbalişti din istorie, Eusebio fusese internat în spital în iunie 2012, după ce a suferit un accident vascular în Polonia. Lusitanul urma să împlinească 72 de ani pe 25 ianuarie.

Poreclit "Pantera neagră", Eusebio a fost un atacant formidabil. Tehnic, rapid şi puternic, portughezul a fost o adevărată maşinărie de goluri, cîştigînd de două ori Gheata de Aur a Europei (1968 şi 1973) şi Balonul de Aur (1965).

La naţională a marcat 41 de goluri în 64 de meciuri, obţinînd locul 3 cu Portugalia la Campionatul Mondial din 1966. Atunci a marcat 9 goluri, fiind golgeterul turneului.

După turneul final, Inter a oferit 3 milioane de dolari pentru a-l transfera de la Benfica, o sumă uriaşă pentru acele vremuri. Dictatorul Antonio Salazar a emis atunci un decret prin care i-a interzis lui Eusebio să părăsească ţara.

Eusebio a evoluat timp de 15 ani în tricoul celor de la Benfica, echipă pentru care a marcat 473 de goluri în 440 de meciuri. A cîştigat 11 titluri, 5 cupe şi o Cupă a Campionilor Europeni.

De-a lungul carierei a evoluat la Sporting de Lourenco Marques, Benfica, Boston Minutemen, Monterrey, Toronto Metros-Croatia, Beira-Mar, Las Vegas Quicksilvers, Uniao de Tomar şi New Jersey Americans.