CAMPIONATE  ·  TRAGEDIE

4 fotbaliști și președintele clubului au murit într-o nouă tragedie aviatică

Patru fotbaliști, președintele clubului Palmas Fútbol y Regatas și un pilot au murit, în urma unui accident aviatic.
Patru fotbaliști, președintele clubului Palmas Fútbol y Regatas și un pilot au murit, în urma unui accident aviatic.

Articol de - Publicat duminica, 24 ianuarie 2021 17:55 / Actualizat duminica, 24 ianuarie 2021 18:54

Patru fotbaliști, președintele clubului Palmas Fútbol y Regatas și un pilot au murit, în urma unui accident aviatic. 

O nouă tragedie a lovit fotbalul brazilian, după prăbușirea aeronavei lui Chapecoense din 2016. Avionul de mici dimensiuni cu care zburau patru fotbaliști și președintele lui Palmas Fútbol y Regatas, club de liga a 4-a, a căzut azi dimineață, din cauza unei defecțiuni, puțin după decolarea din capitala statului Tocantins spre Goiás.

Tragedie în fotbalul brazilian

Palmas trebuia să joace cu Vila Nova, în „Copa Verde”. La bord erau fundașul stânga Lucas Praxedes (23 de ani), închizătorul Guilherme Noé (28 de ani), portarul Ranule (27 de ani), mijlocașul Marcus Molinari (23 de ani), președintele Lucas Meira și pilotul poreclit "Comandante Wagner". Toți și-au pierdut viața. 

Cei 4 fotbaliști brazilieni care și-au pierdut viața astăzi, într-un accident aviatic
Cei 4 fotbaliști brazilieni care și-au pierdut viața astăzi, într-un accident aviatic

Clubul Palmas Fútbol y Regatas e în doliu

Clubul Palmas vă informează cu tristețe că astăzi, în jurul orei 8:15 dimineața, un accident aviatic a avut loc, la câteva clipe după decolarea spre Goiania, pentru partida dintre Vila Nova și clubul nostru, programată luni. În avionul pilotat de comandatul Wagner se aflau președintele Lucas Meira, și sportivii noștri, Lucas Praxedes, Guilherme Noe, Ranule și Marcus Molinari. Apreciem toate mesajele de încurajare pe care le-am primit din acel moment. Le transmitem familiilor îndurerate că le vom fi alături
- Comunicatul clubului

Lucas Meira, fostul președinte al clubului Palmas Fútbol y Regatas
Lucas Meira, fostul președinte al clubului Palmas Fútbol y Regatas

Citește și alte știri din fotbalul internațional: Lucian Viziru și-a luat soția și au părăsit România definitiv. Azi e de nerecunoscut! Cum arată și cu ce se ocupă acum
Libertatea
Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează
Agenda
Oră Competiție / Post TV
14:00 Tenis, WTA
Turneul din Lyon
Digi 2
15:00 Tenis, WTA
Turneul din Doha
Digi 2
17:30 Fotbal, Liga 1
Sepsi - Chindia
Digi 1, Telekom 1, Look Plus
20:30 Fotbal, Liga 1
Viitorul - Academica Clinceni
Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:30 Fotbal, Bundesliga
Schalke 04 - Mainz
Digi 3, Telekom 3, Look Sport 2
22:00 Fotbal, La Liga
Valencia - Villarreal
Digi 2, Telekom 2, Look Sport
Program TV complet
Liga 1