INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS

746 minute fără gol » Juventinul Buffon și-a bătut propriul record de invincibilitate la 2-0 cu Inter

Articol de - Publicat marti, 01 martie 2016 00:00

Gianlugi Buffon e portarul fără vârstă. La 38 de ani, ca la 25. Mai bun decât toți goalkeeperii din Serie A la un loc.

Duminică seară, la 2-0 cu Inter, Gigi și-a demonstrat încă o dată clasa, cu câteva intervenții senzaționale în final, îmbunătățindu-și un record personal: 746 de minute fără gol primit, de la 745. Recordul absolut îl deține însă milanezul Sebastiano Rossi, din sezonul 1993-1994, cu 928 minute!

Buffon e neînvins în 8 partide consecutive cu Juventus și se află aproape de a egala un alt record. Acesta e deținut de legendarul Dino Zoff, care în stagiunea 1972-1973, tot cu Juve, și-a păstrat poarta neperforată 9 partide la rând!