INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA / INTER - FC TORINO 1-1

A dat-o iar în bară

Articol de - Publicat luni, 02 februarie 2009 00:00

După egalul cu Cagliari, Inter s-a împiedicat ieri de penultima clasată. Torinezii au fost salvaţi de Sereni şi de două ori de stîlpii porţii

Interul lui Mourinho suferă teribil cînd dă ochii cu echipele mici din Serie A. Nu e ca în Premier League, unde antrenorul portughez le executa cu Chelsea, mai mereu fără emoţii. Aşa a păţit ieri şi cu Torino, penultima clasată reuşind să încurce liderul (1-1) pe "Meazza"!

La al doilea meci fără Chivu, nerefăcut după întinderea la adductori, "nerazzurri" s-au pierdut în faţa ocaziei de a sprinta la 9 puncte de Juventus. Nu i-a mai salvat Ibrahimovici, care şi-a întrerupt seria de cinci meciuri cu gol. Neinspiraţi şi puţin incisivi, milanezii s-au chinuit pînă la pauză, iar Julio Cruz a irosit singura ocazie, Sereni respingînd de lîngă bară.

Golul reuşit de Rosina (47), care l-a depăşit la cap pe Cordoba, a dat semnalul trezirii. Burdisso a egalat (tot cu capul), iar asediul careului torinez s-a înteţit după ce Mourinho l-a băgat pe Crespo. Inter a riscat, şi-a copleşit adversarii cu cornere (15), dar a avut ghinion. Cordoba şi Ibrahimovici, în ultimele minute, n-au putut să-l bată pe Sereni, ajutat de două ori de stîlpii porţii şi de reflexele formidabile. Putea fi 2-1, dar şi 1-2 dacă Torino nu-şi bătea joc de cîteva contraatacuri în superioritate numerică. Lupta pentru titlu rămîne deschisă.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”