INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA

A debutat al doilea englez din istorie la Barcelona » Victorie în Supercupa Cataloniei, cu Espanyol

Articol de Gabriel DumitruJURNALISPORT - Publicat joi, 08 martie 2018 12:12

Barcelona a câştigat, miercuri seară, la Lleida, Supercupa Cataloniei, la finalul unei partide cu Espanyol decisă la loviturile de la 11 metri, după ce în timpul regulamentar scorul a fost 0-0.

Ernesto Valverde şi-a menajat o parte dintre titulari, însă a început din primul minut cu Denis Suarez, Ousmane Dembele sau Aleix Vidal, fotbalişti importanţi, dar care nu au prins prea multe minute în tricoul echipei Blaugrana.

Barca a câştigat cu 4-2 la loviturile de departajare, după ce în primele 90 de minute meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0. Paco Alcacer, Palencia, Yerri Mina şi Ruiz au marcat de la punctul cu var, în timp ce la oaspeţi au ratat Darder şi Jurado, iar Granero şi Hermoso au fost singuri care au înscris.

Marcus McGuane, 19 ani, a fost trimis pe teren în repriza secundă a partidei şi a devenit al doilea englez din istoria Barcelonei. McGuane este urmaşul lui Gary Lineker, primul englez care a îmbrăcat triocul Blaugrana.

• FC Barcelona: Cillessen: Palencia, Yerry Mina, Cuenca (min. 62 Hongla), Digne (min. 76 McGuane) - Andre Gomes (min. 62 David Costas), Alena (min. 76 Abel Ruiz), Denis Suarez (min. 45 Rivera) - Aleix Vidal (min. 76 Miranda), Alcacer, Dembele (min. 62 Carles Pérez).
  • Espanyol: Pau - Javi Lopez, Naldo, Hermoso, Didac (min. 34 Adria) - Granero (min. 53 Sergio Sanchez), Darder, Melendo (min. 72 Alex Lopez), Marc Roca - Jurado, Piatti (min. 62 Puado).