INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

A doua dramă pentru noua speranță a fotbalului italian » Accidentare gravă cu Olanda: pauză 6 luni!

Niccolò Zaniolo nu a mai prins în teren golul victoriei, suferind o entorsă, cu ruptura ligamentului încrucișat anterior. La opt luni după intervenția la piciorul drept, ia o pauză de șase luni. Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat marti, 08 septembrie 2020 15:39 / Actualizat marti, 08 septembrie 2020 18:21

Italia a învins luni la Amsterdam, 1-0 contra Olandei, însă l-a pierdut pentru șase luni pe Niccolò Zaniolo. Pe cât de talentat este mijlocașul de 21 de ani al Romei pe atât de mult ghinion are însă. Abia revenise după accidentarea urâtă și operația suferită în ianuarie la genunchiul drept și acum i-a cedat celălalt. Folosit aripă dreaptă de Mancini, Zaniolo s-a ales cu o entorsă gravă în minutul 42 și a ieșit șchiopătând din teren, puțin înainte ca Barella să încrie singurul gol, cu capul. Prima reușită în acest fel a unui fotbalist azzurro din 2005, de la Alberto Gilardino tot în orașul batav!

Insigne îi dedică victoria

Din ciocnirea cu Van de Beek, care l-a lovit în genunchiul operat, Niccolò s-a prăbușit pe teren și medicii se temeau de ce este mai rău. "E dificil să faci comparație cu piciorul drept, unde a avut intervenția. Băiatul e foarte îngrijorat. Așteptăm rezultatul rezonanței magnetice", explica Andrea Ferretti, doctorul squadrei azzurra. Verdictul sumbru s-a confirmat azi dimineață: are o ruptură a ligamentului încrucișat anterior, se va opera mâine și va absenta o mare parte a noului sezon. "Îi dedicăm victoria din Olanda și suntem cu toții alături de Niccolò", i-a transmis Lorenzo Insigne.

Îmi pare rău pentru el, credeam că nu e grav. L-am văzut mai liniștit după meci pentru că nu mai simțea o durere mare, speram să nu aibă ruptură de ligamente ca la precedenta accidentare