INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN - NAPOLI 1-1

AC Milan a ratat ocazia de a trece pe primul loc în Serie A după 16 luni

Ronaldinho, AC Milan

Articol de - Publicat luni, 22 martie 2010 00:00

Napoli i-a stricat aniversarea lui Ronaldinho şi a împiedicat ieri trupa lui Leonardo (1-1) s-o detroneze pe Inter, rămînînd la un punct în spate

Echinocţiul de primăvară n-a coincis cu venirea primăverii la Milan. Trupa lui Leonardo s-a împotmolit ieri în faţa primei ocazii de a urca la şefie. Revenirea aşteptată de 16 luni s-a amînat şi poate că nici nu se va mai produce prea curînd. Pentru că Napoli i-a chinuit teribil pe "rossoneri", ce nu au mai avut norocul de altădată şi au acceptat remiza (1-1) din pauză.

13 CU GHINION
Încă din start Milan a avut probleme. Cît timp arcul Ronaldinho a fost închis în "cuşcă" de 3-4 adversari, săgeata Inzaghi n-a ameninţat ţinta. Iar pierderea lui Pato, reaccidentat în debut!, a complicat situaţia. Mai ales că a picat ca a doua lovitură după golul comic încasat în minutul 13 (ghinion!) la gafa lui Oddo, care l-a blocat pe Abbiati, lăsîndu-i poarta goală lui Campagnaro, cel mai bun om de pe teren.

"Rossonerii" au jucat la fel de riscant în apărare şi, ajutaţi de ratările lui Lavezzi şi Quagliarella, au înviat tot graţie lui Dinho. Care şi-a făcut cadou la a 30-a aniversare o centrare perfectă pentru capul lui Pippo, ce marcase şi în tur!

DE SANCTIS A SCOS TOT
Chiar aşa fragilă şi parcă ruptă în două la mijloc, Milan putea învinge. Dar s-a lovit de un De Sanctis fenomenal. Dovadă stau reflexele magice la ocaziile de aur irosite de Inzaghi şi Mancini, singuri cu portarul napoletan! N-a fost departe să se repete povestea cu Chievo, dar Pirlo doar l-a surprins din lovitură liberă, nu l-a bătut pe De Sanctis. Minunile au o limită.