INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

AC Milan și Inter au câștigat meciurile din etapa 37! Campioana va fi decisă în ultima rundă

AC Milan - Atalanta // foto: Guliver/gettyimages +5   FOTO
AC Milan - Atalanta // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 mai 2022 21:44 / Actualizat duminica, 15 mai 2022 23:41

AC Milan a învins-o pe Atalanta în etapa 37 din Serie A, scor 2-0, iar Inter pe Cagliari, 3-1. Înainte de ultima etapă din Serie A, cele două echipe sunt despărțite de doar două puncte, cu rossonerii lideri.

• În ultima etapă, AC Milan va juca în deplasare cu Sassuolo, iar Inter acasă, cu Sampdoria.

FINAL » Cagliari - Inter 1-3

• Au marcat: Lykogiannis 54 / Darmian 26, Lautaro 51, 84
  • Răzvan Marin a fost titular la gazde. Andrei Radu, rezervă la oaspeți.
  • Click AICI pentru statistici

FINAL » AC Milan - Atalanta 2-0

• Au marcat: Leao 56; T. Hernandez 75
  • Portarul Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la gazde, iar mijlocașul stânga Valentin Mihăilă la oaspeți.

Rafael Leao a deschis scorul în minutul 56. Servit cu o pasă lungă de Messias, Leao a prelungit cu capul, a protejat mingea de Koopmeiners și a șutat printre picioarele lui Musso, portarul oaspeților.

Jucătorii Atalantei au protestat vehement după înscrierea golului, reclamând un fault în faza de construcție, dar „centralul” Daniele Orsato a fost impasibil. Nu a fost avertizat nici din camera VAR.

Ce reclamau elevii lui Gasperini? Kalulu, unul dintre stoperii lui AC Milan, l-a doborât pe Matteo Pessina, pe care mai întâi l-a lovit la nivelul picioarelor, apoi l-a ținut.

AC Milan a scăpat „basma curată” în minutul 71, când Duvan Zapata a fost la un pas de gol la capătul unui corner, și a stabilit scorul final la doar 4 minute distanță, prin Theo Hernandez. Fundașul stânga a preluat balonul la marginea propriului careu de 16 metri, a înaintat până în careul advers și a șutat la colțul lung!