INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN - JUVENTUS

AC Milan - Juventus 1-3 FOTO + VIDEO Juve top class! „Bătrâna Doamnă” i-a provocat lui AC Milan prima înfrângere a sezonului

AC Milan - Juventus, derby-ul etapei în Serie A. foto: Guliver/Getty Images +8   FOTO
AC Milan - Juventus, derby-ul etapei în Serie A. foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 ianuarie 2021 23:39 / Actualizat miercuri, 06 ianuarie 2021 23:46

Juventus, campioana en-titre din Serie A, a învins liderul AC Milan, scor 3-1, în derby-ul etapei #16 din Serie A. „Bătrâna Doamnă” s-a apropiat la 7 puncte de primul loc.

Echipa lui Andrea Pirlo i-a administrat lui AC Milan prima înfrângere a sezonului. A fost o prestație top-class pentru Juventus, care avea doar varianta victoriei înaintea derby-ului cu „diavolii”.

AC Milan - Juventus 1-3. Federico Chiesa, doppietta de senzație

Jucătorul meciului a fost, fără îndoială, Federico Chiesa, omul momentului la Juventus. Atacantul de 23 de ani a deschis scorul în minutul 18, reușind „dubla” în minutul 62, grație unei execuții superbe. Milan egalase înainte de pauză, prin Calabria, însă n-a rezistat în fața campioanei în repriza secundă.

Cristiano Ronaldo n-a prins cea mai inspirată seară, dar Weston McKennie, un alt fotbalist aflat pe val la Juventus, a închis tabela în minutul 76. Punct ochit, punct țintit pentru Juve, care rămâne în lupta pentru titlu.

AC Milan - Juventus 1-3

Juventus - AC Milan / foto: Guliver/Getty Images
+4 FOTO
  • Sursă foto: Guliver/Getty Images

AC Milan - Juventus, echipele de start

AC Milan: G. Donnarumma - Dalot, Kjaer, Romagnoli, Hernandez - Calabria, Kessie - Castillejo, Calhanoglu, Hauge - Leao
Rezerve: A. Donnarumma, Tătărușanu, Colombo, Conti, B. Diaz, Duarte, Frigerio, Kalulu, D. Maldini, Musacchio
Antrenor: Stefano Pioli

Juventus: Szczesny - Danilo, De Ligt, Bonucci, Frabotta - Chiesa, Bentancur, Rabiot, Ramsey - Dybala, Cristiano Ronaldo
Rezerve: Buffon, Pinsoglio, Bernardeschi, Chiellini, Da Graca, Demiral, Di Pardo, Fagioli, Kulusevski, McKennie, Portanova, Arthur
Antrenor: Andrea Pirlo

Stadion: Giuseppe Meazza
Arbitru: Massimiliano Irrati

Clasament Serie A:

Ladislau Boloni, ce chin! Victorie în inferioritate pentru Panathinaikos Atena

Adrian Mutu, ales cel mai bun jucător al Fiorentinei din ultimele două decenii

Cristiano Ronaldo, 20 de ani consecutivi cu gol marcat după „dubla” cu Udinese: „Ca un Lamborghini în accelerație”