INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MILAN - NAPOLI

AC MILAN - NAPOLI 2-0 // Krzysztof Piatek, eroul lui Milan! A învins-o de unul singur pe Napoli și a obținut calificarea echipei în semifinalele Cupei Italiei!

Krzysztof Piatek a fost decisiv în meciul AC Milan - Napoli 2-0 // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat marti, 29 ianuarie 2019 22:15

AC Milan a învins-o pe Napoli, scor 2-0, și a avansat în semifinalele Cupei Italiei. Dubla polonezului Krzysztof Piatek, 23 de ani, proaspăt adus de la Genoa, a tranșat partida încă din prima repriză.

La trei zile după ce Milan și Napoli au terminat la egalitate meciul din Serie A, 0-0, cele două s-au revăzut în meciul considerat la unison capul de afiș al sferturilor de finală. De data aceasta, cele două nu au mai dezamăgit și au oferit un meci mult mai spectaculos decât cel din campionat.

Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză. Krzysztof Piatek, fostul coleg al lui Ionuț Radu de la Genoa, s-a dovedit omul care i-a lipsit atât de mult lui Milan în ofensivă. A reușit o dublă de efect, în minutele 10 și 27, tranșând de unul singur calificarea în semifinale.

AC Milan, locul 4 în campionat, vrea cu orice preț să câștige Cupa Italiei, echipa lui Gennaro Gattuso fiind eliminată din Europa League și având șanse minime să amenințe supremația lui Juventus din campionat