INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN

AC MILAN - NAPOLI // Continuă dinastia Maldini la AC Milan » Daniel, 18 ani, chemat în premieră la prima echipă

Articol de - Publicat sambata, 23 noiembrie 2019 11:02

AC Milan va juca azi, de la ora 19:00, contra celor de la Napoli, în etapa a 12-a din Seria A. Daniel Maldini, fiul fostului celebru fundaş Paolo, va fi rezerva rossonerilor la meciul cu Napoli. Atacantul de 18 ani tocmai a semnat prelungirea acordului până în 2024.

Criza de rezultate şi efectiv l-a forţat pe Stefano Pioli să completeze lotul Milanului cu jucători de la squadra de tineret. Antrenorul rossonerilor l-a chemat ieri, în premieră pentru un meci din Serie A, pe Daniel Maldini, nimeni altul decât băiatul fostului legendar fundaş Paolo şi nepotul regretatului Cesare.

Atacantul de 18 ani este soluţia de urgenţă pentru a acoperi multele absenţe ofensive ale "Diavolului", Borini, Hakan Çalhanoğlu şi Castillejo. El a participat cu seniorii la tuneul estival din SUA şi tocmai şi-a prelungit acordul până în 2024!

3 goluriîn 5 meciuri disputate la echipa Primavera are Daniel Maldini în campionat şi Cupă în acest sezon la Milan. Are două selecţii la naţionala Italiei U19

902 meciurişi 33 de goluri a avut Paolo Maldini pentru Milan în cariera de 25 de sezoane. Are 26 de trofee cu rossonerii, între care 7 scudetti şi 5 CCE/Ligi

După 12 etape, AC Milan este pe 14, cu 13 puncte. Napoli este pe 7, cu 19.

Clasament Serie A

Rezumatul meciului Juventus - AC Milan 1-0

Vezi și:

FOTO Fanii i-au cerut demisia lui Lucien Favre la pauză! „Prima repriză a fost un dezastru"

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!