INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN - NAPOLI 1-2

REZUMAT VIDEO Napoli dă lovitura pe terenul lui AC Milan și urcă pe primul loc în Serie A » Clasamentul actualizat din Italia

AC Milan - Napoli 1-2 / Sursă foto: Guliver/Getty Images +8   FOTO
AC Milan - Napoli 1-2 / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 septembrie 2022 23:41 / Actualizat luni, 19 septembrie 2022 09:05

Napoli s-a impus în derby-ul cu AC Milan, scor 2-1, revenind astfel în fruntea Serie A. O primă repriză fără nerv a fost salvată de spectacolul pornit după minutul 55. Oaspeții au deschis scorul din penalty, „diavolii” au egalat prin Giroud, însă Giovanni Simeone a adus victoria în minutul 78.

Opt luni trecuseră de la ultimul eșec suferit de AC Milan pe teren propriu. Pe 17 ianuarie, milanezii pierdeau surprinzător cu Spezia, 1-2. Napoli, pe val după ultimele rezultate, a făcut cel mai bun meci al sezonului în fieful lui Milan, confirmând că e una dintre favoritele la câștigarea Scudetto.

Încă un pas spre demiterea lui Allegri » Juventus a cedat pe terenul echipei care nu câștigase niciodată în Serie A!
SERIE A

Napoli dă lovitura pe terenul lui AC Milan și urcă pe primul loc în Serie A

După ce s-au apărat ireproșabil în primele 45 de de minute, albaștrii au deschis scorul la 10 minute după pauză, prin Politano, care și-a învins fosta echipă din penalty.

„Diavolii” au turat la maximum motoarele și au restabilit egalitatea în minutul 69, prin Giroud, însă oaspeții au schimbat din nou tabela în minutul 78, prin Simeone Jr., care a înscris din pasa lui Rui.

AC Milan - Napoli / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+4 FOTO

Napoli acumulează 17 puncte și urcă pe primul loc, trupa lui Spalletti aflându-se la egalitate cu Atalanta, dar cu un golaveraj mai bun. AC Milan, campioana din sezonul trecut, bifează prima înfrângere a sezonului și e momentan pe locul 5, la trei lungimi în spatele napolitanilor.

AC Milan - Napoli 1-2

+4 FOTO

AC Milan - Napoli, echipe de start

AC Milan: Maignan - Calabria, Kjaer, Tomori, Hernandez - Bennacer, Tonali - Saelemaekers, Krunic, De Ketelaere - Giroud
Antrenor: Stefano Pioli
*Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la campioană

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, Rui - Anguissa, Lobotka - Politano, Zielinski, Kvaratskhelia - Raspadori
Antrenor: Luciano Spalletti

Stadion: San Siro
Arbitru: Maurizio Mariani

Dublă greșeală » Ionuț Radu, vinovat la un gol din eșecul usturător cu Lazio din Serie A