INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AZERBAIDJAN

Adrian Mutu, nicio șansă în derbyul cu Qarabag! Fără posesie, fără ocazii, fără goluri » Învins a 6-a oară în acest sezon!

Adrian Mutu și jucătorii lui Neftchi Baku Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 18 decembrie 2023 19:47 / Actualizat luni, 18 decembrie 2023 20:21

Adrian Mutu și Neftchi Baku au pierdut luni, 0-2 pe terenul campioanei, dar Qarabag putea câștiga mult mai clar. Echipa lui Mutu a jucat numai pe contraatac, reușind rareori să creeze pericol. A rămas pe locul 5, la 13 puncte de liderul Qarabag.

Penultimul meci al lui Adrian Mutu în acest an în Azerbaidjan, luni seară, unul dintre cele mai dificile ale antrenorului la Neftchi Baku. Pe terenul lui Qarabag, de nouă ori campioană în ultimele zece sezoane, câștigătoarea titlului și în 2023.

Numai un miracol putea evita eșecul lui Adrian Mutu

Qarabag e lider și acum, cu 38 de puncte în 17 etape, 13 mai mult decât Mutu. Antrenată de Gurban Gurbanov, din 2008 pe banca alb-albaștrilor, a învins-o și în tur pe Neftchi, 2-0 în deplasare pe 8 octombrie.

Transfer de la Ajax pentru Loți Boloni! Readuce la Metz jucătorul preferat, promovat de el
FRANȚA

Mutu, locul 5, cu șapte victorii, patru egaluri și cinci înfrângeri înaintea acestei runde, spera într-o surpriză în derby, dar numai un miracol i-ar fi putut oferi o victorie în acest meci. Era aproape imposibil. După cum s-a jucat, și remiza ar fi fost o minune.

Abdellah Zoubir, fost la Petrolul, a chinuit echipa lui Adrian Mutu

Qarabag a dominat de la un capăt la celălalt. Decarul Abdellah Zoubir, 32 de ani, francezul de origine marocană, ex-Lens, la Petrolul în 2015-2016, a fost cel mai bun jucător, exagerând uneori cu fentele și pierzând ocazii mari cu un dribling în plus.

La fel, internaționalul algerian Yassine Benzia, numărul 7 al gazdelor, 29 de ani, fost la Lille, Fenerbahce și Olympiakos. Cei doi au prins deseori pe picior greșit apărătorii lui Mutu, dar s-au întrecut în ratări.

Francezul Hamidou Keyta, ex-Călărași, Farul și Botoșani, i-a înscris al doilea gol lui Adrian Mutu

Mutu a stat mai mult pe banca de rezerve. S-a mai ridicat, le-a mai dat câteva sfaturi jucătorilor săi, apoi s-a retras sub copertină. Neftchi a încercat să replice numai pe contraatac, însă și atunci a rămas repede fără minge. Și, fără balon, nu putea decât să se apere.

A scăpat de câteva ori cu noroc, inclusiv la autogolul din minutul 67, anulat pentru ofsaid în atacul lui Qarabag. Patru minute mai târziu, Neftchi a cedat. O fază iute declanșată de Zoubir, continuată perfect de brazilianul Juninho și finalizată chiar de Benzia (1-0, 71).

În al doilea minut de prelungire, alt gol al lui Qarabag, marcat de Hamidou Keyta. Francezul în vârstă de 29 de ani care a jucat între 2018 și 2021 în România, la Dunărea Călărași, Farul și Botoșani. 2-0 (90+2).

Adrian Mutu a pierdut de șase ori în acest campionat, două înfrângeri în fața lui Qarabag

Al 6-lea eșec suferit de Mutu în campionatul azer, 0-2 cu Qarabag, în fața căreia se înclinase și acasă cu același scor. A rămas pe locul 5, dar distanța de lider a crescut la 13 puncte!

Kylian Mbappe, criticat extrem de dur în propria țară: „E exasperant uneori. Atitudine deplorabilă. Lasă impresia că s-a săturat de fotbal”