INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLANDA

Dezastru la Ajax » Președintele și-a dat demisia, echipa a fost umilită de Feyenoord: 0-4!

Derby-ul Ajax - Feyenoord, din runda cu numărul 6 de Eredivisie, a fost întrerupt definitiv în minutul 55. Oaspeții conduceau cu 3-0 în acel moment.

Articol de - Publicat miercuri, 27 septembrie 2023 15:48 / Actualizat miercuri, 27 septembrie 2023 16:45

Pier Eringa, președintele Consiliului de Supraveghere al lui Ajax, a anunțat miercuri că demisionează, după ce facțiunea dură a galeriei a amenințat că va opri toate meciurile „lăncierilor”. La reluarea „Clasicului” suspendat cu Feyenoord duminică, roș-albii au mai primit un gol. Eșec usturător pe „Johan Cruyff Arena”: 0-4!

Atmosfera rămâne incendiară la Ajax. După ce "Clasicul" cu Feyenoord a fost suspendat definitiv duminică, în minutul 55, când ultrașii au umplut terenul de torțe, furioși din cauza scorului, 0-3, directorul sportiv Sven Mislintat a fost dat afară și antrenorul Maurice Steijn riscă să fie și el concediat.

Marseille are antrenor nou. „Pompierul de serviciu” italian!
FRANȚA

Pier Eringa, președintele Consiliului de Supraveghere la Ajax: „Nu sunt surd la critici și nici orb la situația în care se află clubul”

Cea mai dură facțiune a galeriei din Amsterdam, F-Side, a cerut și demisia tuturor membrilor Consiliului de Supraveghere al clubului. Amenințând că, dacă aceștia nu renunță, fanii vor continua să întrerupă meciurile pe „Johan Cruyff ArenA".

Până la urmă, au obținut ce au vrut. Pier Eringa, președintele Consiliului de Supraveghere, a anunțat că demisionează. „Nu sunt surd la critici și nici orb la situația în care se află Ajax acum. De aceea, am decis să fac loc altei persoane ca președinte.

Am muncit mult pentru club și voi continua să susțin Ajax ca fan", a declarat oficialul „lăncierilor". Odată cu el, vor pleca și ceilalți membri, pe 2 octombrie.

Ajax, umilită de Feyenoord. 0-4. Gimenez a vrut să înscrie golul 5 de la 50 de metri!

Schimbările din conducerea clubului nu au influențat deloc jocul echipei. Astăzi s-a reluat meciul cu Feyenoord, din minutul 55, când fusese oprit.

Chiar și fără spectatori, fără presiunea galeriei, roș-albii nu au avut nicio reacție. La patru minute după reluarea partidei, Feyenoord a înscris înscris încă o dată. 0-4, ultimul gol al hattrickului lui Gimenez.

Același Gimenez a fost de două ori aproape de 0-5. O dată a tras de la jumătatea terenului, ar fi fost golul sezonului. Ajax a scăpat de o umilință absolută. Și s-a terminat 0-4.

Umtiti a ajuns de urgență la spital! Fundașul lui Lille a leșinat pe teren, dar și la vestiare