INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ȚĂRILE DE JOS

Gest impresionant făcut de un club ieșit din criză. Și-a despăgubit suporterii pentru o deplasare de doar șase minute!

Fanii lui Ajax nu au ratat deplasarea la Waalwijk pentru a vedea 6 minute! // Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 07 decembrie 2023 15:58 / Actualizat joi, 07 decembrie 2023 16:15

Ajax a câștigat aseară în deplasarea de la Waalwijk (3-2), partida întreruptă pe 30 septembrie la scorul de 3-2 pentru formația din Amsterdam, din cauza accidentării portarului Etienne Vaessen, care a fost resuscitat pe teren. Cei 250 de fani ai „lăncierilor” prezenți au primit banii înapoi pentru biletele cumpărate.

Ajax a obținut a cincea victorie în ultimele șase etape din Eredivisie și a urcat pe locul 6, după ce la sfârșitul lui octombrie ajunsese ultima în clasament. Succesul de la Waalwijk (contând pentru a șaptea rundă) era practic asigurat încă de pe 30 septembrie, când partida cu RKC s-a întrerupt cu șase minute înaintea finalului, la scorul de 3-2 pentru „lăncieri".

N-am scăpat de Courtois la Euro? Apropiații portarului neagă informația că nu joacă împotriva României la turneul final: „Vorbe-n vânt” + Ce se întâmplă cu De Bruyne!
ADVERSARI EURO 2024

Acel rezultat nu a mai fost modificat la rejucarea de aseară, de pe „Mandemakers Stadion", la care au asistat și 250 de fani veniți de la Amsterdam, după un drum de 100 de kilometri.

Acești suporteri fideli culorilor lui Ajax au avut o frumoasă surpriză din partea clubului batav: toți și-au primit banii înapoi pe biletele cumpărate pentru cele șase minute rămase de jucat din partida cu RKC Waalwijk!

„6 minute, pentru clubul nostru din Amsterdam”

Mai mult, Ajax a scos și eșarfe „alb-roșii" speciale, cu mesajul „6 minute, pentru clubul nostru din Amsterdam" și le-a dăruit tuturor susținătorilor care au făcut drumul din nou până la Waalwijk: „Cu câtă dedicare sunteți și azi aici! Chiar și pentru șase minute, alături de clubul nostru din Amsterdam. Sperăm că această eșarfă demonstrează aprecierea noastră".

Partida respectivă s-a oprit pe 30 septembrie, din cauza unui eveniment nedorit petrecut pe teren. Etienne Vaessen, portarul de 28 de ani al gazdelor, a leșinat și a avut nevoie să fie resuscitat pe gazon.

6este locul ocupat în prezent de Ajax după 14 etape, cu 21 de puncte, la nouă \"lungimi\" de locul care asigură prezența în tururile preliminare din Champions League

Din fericire, și-a revenit după accidentarea șocantă, a stat pe margine până pe 11 noiembrie și nu a lipsit dintre buturile lui Waalwijk în rejucarea de aseară.

Dennis Man și Valentin Mihăilă, lăudați și după eliminare! Ce note au primit românii de la Parma după „optimea” Cupei Italiei cu Fiorentina