INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARABIA SAUDITĂ

VIDEO + FOTO Al Hilal, scor de polo în Arabia Saudită » Mitrovic, Malcom și Milinkovic-Savic și-au demolat adversara

Al Hilal a realizat scorul etapei cu numărul 14 din prima ligă din Arabia Saudită. Trupa din Riad s-a impus pe terenul „lanternei roșii”, Al Hazem, cu un neverosimil 9-0. +14   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 25 noiembrie 2023 21:54 / Actualizat sambata, 25 noiembrie 2023 22:08

Al Hilal defilează în acest sezon de campionat din Arabia Saudită. Echipa antrenată de portughezul Jorge Jesus (69 de ani) a pierdut numai 4 puncte din cele 42 puse în joc, iar în ultima etapă a demolat-o pur și simplu pe codașa Al Hazem, scor 9-0.

Erling Haaland, direct în istoria Premier League » Ce record a spulberat după ce a marcat în poarta lui Liverpool
RECORD

VIDEO. Al Hilal s-a impus de o manieră categorică pe terenul lui Al Hazem

Cu un prim „11” în care s-au regăsit vedete precum Kalidou Koulibaly, Ruben Neves, Malcom sau Aleksandar Mitrovic, Al Hilal a deschis scorul în minutul 14, prin atacantul naționalei Serbiei.

Mohammed Al Burayk a centrat în interiorul careului, iar fostul atacant de la Newcastle și Fulham a reluat din cădere, din 7 metri.

+10 FOTO

Al Hilal a mai punctat până la pauză de două ori. Mohamed Kanno l-a învins pe Aymen Dahmen cu un șut de la 30 de metri (32), iar Mohammed Al Qahtani a stabilit scorul pauzei, când a reluat din câțiva metri o minge respinsă de portarul gazdelor.

Al Hilal nu a redus din turație nici după revenirea de la cabine. Malcom, fostul mijlocaș de la Barcelona și Zenit, a reușit un hattrick ( în minutele 52, 55 și 85).

Au mai înscris Saleh Al Shehri (minutul 79), Mohammed Al Burayk (minutul 81) și Sergej Milinkovic Savic (90+3). Fostul mijlocaș de la Lazio a fost introdus în teren în minutul 69, în locul lui Mohamed Kanno.

12 auguste data ultimei înfrângeri suferite de Al Hilal. Atunci, pierdea în fața lui Al Nassr Riad în finala Arab Club Champions Cup

În runda cu numărul 15 din prima ligă din Arabia Saudită, Al Hilal o va înfrunta pe Al Nassr Riad, echipa care ocupă locul secund în clasament și la care joacă Cristiano Ronaldo, Alex Telles, Anderson Talisca, Marcelo Brozovic și Otavio. Meciul e programat pe 1 decembrie.

Simone Inzaghi vrea victoria în „Derby D'Italia”: „Știm cu toții ce înseamnă un Juventus - Inter”