INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AL NASSR - DAMAC

VIDEO Stanciu, assist în fața lui Al Nassr » Trupa lui Contra, învinsă de Cristiano Ronaldo după ce a condus la pauză

Articol de - Publicat sambata, 21 octombrie 2023 18:55 / Actualizat duminica, 22 octombrie 2023 14:33

Damac FC, trupa lui Cosmin Contra, a fost învinsă de Al Nassr, 1-2, în etapa a 10-a din Arabia Saudită. Nicolae Stanciu a fost integralist și a dat o pasă de gol..

VIDEO Nicolae Stanciu, assist de generic

Trupa românilor Contra și Stanciu a intrat în avantaj la pauză, după golul marcat de N'Koudou (45+2), din pasa lui Nicolae Stanciu.

În prelungirile primei reprize, Damac FC a deschis scorul după fază pornită de la Nicolae Stanciu. Trupa lui Cosmin Contra a recuperat mingea la marginea careului, iar Stanciu a preluat la bonul, la 30 de metri de propria poartă. Internaționalul român a avansat 10 metri cu mingea la picior și a dat o pasă în adâncime, de 30 de metri.

N'Koudou a preluat balonul și a marcat cu un șut de la marginea careului.

Al Nassr a întors după pauză

În doar 11 minute de la startul reprizei a doua, Al Nassr a întors scorul. Mai întâi, Talisca a egalat, în minutul 52. Acesta a marcat dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

În minutul 56, Cristiano Ronaldo a stabilit scorul final. Portughezul a marcat din lovitură liberă, de la 25 de metri.

Nicolae Stanciu a avut șansa de a face 2-2, în minutele de prelungire. Internaționalul român a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, dar mingea a fost reținută de portar.

După 10 etape, Al Nassr este pe locul 3, având 22 puncte (7 victorii, un egal, două înfrângeri), în timp ce Damac este pe 10, cu 10 puncte (două victorii, 4 egaluri, 4 înfrângeri)

Al Nassr – Damac, echipe de start

Al Nassr: Raghed – Alamari, Boushal, Laporte, Telles – Alkhaibari, Otavio, Seko – Talisca, Mane, Cristiano Ronaldo
Rezerve: Waleed, Mado, Qassem, Al Sulaihem, Alhassan, Ayman, Sami, Ghareeb, Marran
Antrenor: Luis Castro

Damac: Zeghba – Al Hawsawi, Chafai, Bedrane, Al Anzi – Hamed, Antolic – Al Zain, Stanciu, N'Koudou – Ceesay
Rezerve: Al Mahasneh, Al Johani, Al Rashidi, Al Shahrani, Faqihi, Harisi, Majrashi, Makin, Solan
Antrenor: Cosmin Contra

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”