INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CRYSTAL PALACE - LIVERPOOL

FOTO Arbitrajul din Premier League lovește din nou » După câte minute s-a decis verificarea la VAR a unei faze în Crystal Palace - Liverpool

Crystal Palace - Liverpool, în etapa #16 din Premier League, a oferit o nouă fază ciudată de arbitraj, deja o obișnuință pentru campionatul Angliei/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 09 decembrie 2023 15:58 / Actualizat sambata, 09 decembrie 2023 16:17

Crystal Palace - Liverpool, în etapa #16 din Premier League, a oferit o nouă fază ciudată de arbitraj, deja o obișnuință pentru campionatul Angliei.

În startul reprizei secunde, Mateta, atacantul lui Palace, a fost faultat clar în careul advers de Quansah, fundașul lui Liverpool. Arbitrul Andrew Madley nu a dat penalty, a lăsat jocul să continue. Abia după două minute a fost chemat de VAR să revadă faza pe monitorul de la marginea terenului.

Faultul asupra lui Mateta

Fază ciudată în Crystal Palace - Liverpool

Madley a avut nevoie de alte zeci de scunde pentru a analiza faza, înainte să dea penalty pentru Crystal Palace. Mateta, cel care fusese faultat, a executat lovitura de la 11 metri.

Liverpool, o nouă victorie dramatică în Premier League! Salah a intrat în istoria clubului
Crystal Palace - Liverpool

L-a păcălit pe Alisson și a trimis pe centru, după ce portarul brazilian plonjase în dreapta. A fost primul gol pentru atacantul lui Palace în acest sezon de Premier League.

Și în prima repriză avusese loc o fază care a necesitat minute de analiză. Palace a primit penalty în minutul 31, după un fault al lui Van Dijk în careu. A fost însă anulat la VAR, pentru că Endo fusese faultat de Hughes înainte ca balonul să ajungă în careul lui Allison.

Madley a stat două minute în fața monitorului să analizeze faza cu faultul asupra lui Endo.

Viitorul superjucător al lui Real Madrid, răspuns puternic împotriva rasiștilor: „Nu-mi pasă. Cu cât mă vor ataca mai mult, cu atât le voi râde mai tare în față"
Ianis Hagi n-a trecut proba de foc! Alaves a pierdut acasă cu Las Palmas, internaționalul român a prins o oră pe teren
Alaves - Las Palmas 0-1

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni