INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CRYSTAL PALACE - LIVERPOOL

Liverpool, o nouă victorie dramatică în Premier League! Salah a intrat în istoria clubului

Liverpool, o nouă victorie dramatică în Premier League FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 09 decembrie 2023 16:36 / Actualizat sambata, 09 decembrie 2023 16:41

Liverpool a câștigat dramatic împotriva lui Crystal Palace, scor 2-1, în etapa #16 din Premier League.

Liverpool e o echipă a contrastelor în Premier League. Poate să aibă 20 de ocazii de gol într-un meci, sau să facă reprize dezastruoase, în care nu ajunge la porta adversă. Așa s-a întâmplat cu Palace, în prima parte a meciului. Elevii lui Klopp au fost niște umbre, nu au avut ocazii și au avut noroc.

Edouard ar fi putut să deschidă scorul cu un șut din careu, din apropiere. Balonul trimis de el a fost scos de pe linia porții, în ultimul moment, de portarul brazilian.

Revenire pe final pentru Liverpool

Crystal Palace a deschis în cele din urmă golul, în minutul 58. Mateta a transformat fără emoții un penalty obținut tot de el, după ce Quansah în dăduse peste picioare în careu. Nu s-a dat lovitură de la 11 metri inițial, însă arbitrul Madley a fost chemat să revadă faza la două minute după ce aceasta a avut loc.

A decis să acorde penalty după ce a văzut mai multe reluări. Liverpool a reușit să revină dramatic pe final, însă abia după ce Palace a rămas în 10 oameni. Ayew a fost eliminat pentru două cartonașe galbene. Salah a dat tonul „remontadei”, cu un șut deviat din careu, la care portarul advers nu a avut șansă, fiind prins pe picior greșit.

Harvey Elliot, aruncat în luptă pe final de Klopp, a adus victoria cu un gol superb, șut plasat la colțul scurt din marginea careului, după o cursă individuală.

Salah, în istoria lui Liverpool

După reușita cu Palace, Salah a ajuns la cota de 200 de goluri pentru Liverpool: 30 cu dreptul, 162 cu stângul, 8 cu capul.

Crystal Palace - Liverpool, echipe de start:

Crystal Palace: Johnstone - Clyne, Andersen, Guehi, Ward - Richards, Lerma - Ayew, Hughes, Schlupp - Edouard
Antrenor: Roy Hodgson

Liverpool: Allison - Alexander-Arnold, Quansah, Van Dijk, Tsimikas - Szoboszlai, Endo, Gravenberch - Salah, Nunez, Diaz
Antrenor: Jurgen Klopp

Stadion: Selhurst Park
Arbitru: Andrew Madley

Clasamentul din Premier League

Guardiola s-a scuzat față de jucător, în plină conferință: „Nu merita ce i-am făcut!”
PREMIER LEAGUE
Betis - Real Madrid 1-1 » Echipa lui Carlo Ancelotti a reușit doar o remiză pe terenul lui Betis
BETIS - REAL MADRID

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni