INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA U21 - SPANIA U21

FOTO Anglia câștigă en fanfare Euro 2023: victorii pe linie fără gol primit! Spania putea duce finala în prelungiri, dar a ratat un penalty în 90+9!

Anglia U21 - Spania U21, finala CE Tineret +15   FOTO
Anglia U21 - Spania U21, finala CE Tineret

Articol de - Publicat sambata, 08 iulie 2023 21:18 / Actualizat sambata, 08 iulie 2023 21:29

Anglia a învins-o pe Spania, scor 1-0, în finala de la Batumi, și a devenit pentru a treia oară în istorie campioană europeană la categoria U21.

Rapid a anunțat despărțirea oficială de Adrian Mutu » Reacția fermă a lui Dan Șucu: „Dragoste cu sila nu se poate!” + i-a „înțepat” pe suporteri
RAPID

Anglia a învins-o pe Spania și este noua campioană europeană la U21

Britanicii au început în forță partida din Georgia. În minutul 5, Anthony Gordon a trecut de un adversar în banda stângă, a centrat în fața porții, dar Cole Palmer nu a putut împinge balonul în plasă, din câțiva metri. Șapte minute mai târziu a venit și prima oportunitate a spaniolilor.

+11 FOTO

Baena a recuperat balonul și a șutat la poarta lui Trafford, puțin pe lângă. Tot spaniolii au continuat să fie periculoși și au amenințat din nou poarta în minutul 18, când Paredes a trimis puțin pe lângă poartă, din corner, cu capul. În minutul 44, englezii au lovit bara, când Colwill a reluat în stâlpul porții Spaniei cu capul.

Câteva momente mai târziu, Anglia avea să deschidă scorul. Cole Palmer a șutat de la marginea careului, iar Curtis Jones, fotbalistul lui Liverpool, a deviat mingea și l-a păcălit pe portarul spaniolilor. Iar britanicii intrau la cabine cu un avantaj minim, pe care aveau să-l mențină până la finalul meciului.

În minutul 65, același Curtis Jones a semnat prima ocazie a reprizei secunde pentru englezi. Acesta a recuperat mingea la mijlocul terenului, a avansat, a șutat cu stângul, dar Pena a respins in extremis. Trei minute mai târziu avea să vină și cea mai mare ocazie a partidei pentru Spania, când Abel Ruiz a reluat din 6 metri, cu capul, pe lângă poarta lui Trafford.

Spaniolii au forțat egalarea, dar tot englezii au fost cu ocaziile. Jones, în minutul 88, a tras la poartă din 18 metri, iar Pena a respins. Pe mingea a doua, Madueke a fost pe fază, dar Pena a respins din nou șansa englezilor.

Spania a ratat un penalty în minutul 90+9

În minutele de prelungire, Colwill l-a faultat în careu pe Abel Ruiz. „Centralul” nu a văzut, dar a fost chemat la marginea terenului. Norvegianul a fost clar: penalty pentru Spania!

Atacantul Bragăi și-a bătut însă joc de șansa uriașă și a tras execrabil, pe centrul porții, Trafford reușind să pareze. Portarul englezilor a fost atent și pe respingere, reușind să mai pareze încă o dată.

S-a terminat 1-0 pentru Anglia, formație care se încoronează campioană europeană de tineret pentru prima dată după 39 de ani.

Final: Anglia U21 - Spania U21 1-0

• A marcat: Palmer (45+4)
  • Prima mare ocazie a meciului vine din partea englezilor, în minutul 5: Anthony Gordon a driblat în partea stângă, a centrat în fața porții, dar Cole Palmer nu a putut împinge balonul în plasă
  • Prima șansă pentru spanioli vine 7 minute mai târziu. Baena recuperează la marginea careului și direcționează balonul spre poarta lui Trafford, puțin pe lângă bara din stânga
  • Bară pentru englezi: Colwill trimite balonul în bară, dintr-o centrare venită dintr-o lovitură liberă
  • Cole Palmer deschide scorul pentru englezi. Mijlocașul lui Manchester City a executat o lovitură liberă de la marginea careului. Balonul a fost deviat de zid și a intrat în poarta spaniolilor
  • Abel Ruiz, atacantul Spaniei, trimite balonul în plasă în minutul 51. Golul este anulat pe motiv de ofsaid
  • Spaniolii primesc penalty la ultima fază a meciului, deoarece Colwill l-a faultat pe Abel Ruiz în careu. Atacantul portughezilor de la Braga ratează însă și este foarte atent și pe respingere, reușind să mai pareze de două ori.

Anglia U21 - Spania U21, echipele de start

Anglia U21: Trafford - Garner, Colwill, Harwood Bellis, Aarons - Smith Rowe, C. Jones, Gibbs White, A. Gomes - C. Palmer, Gordon
Rezerve: Rushworth - Archer, Branthwaite, Cresswell, Doyle, H. Elliott, Griffiths, B. Johnson, Madueke, O. Skipp, Thomas
Selecționer: Lee Carsley

Spania U21: Tenas - Gomez, Paredes, Pacheco, Miranda - Blanco, Baena, Sancet - Rodri, A. Ruiz, S. Gomez
Rezerve: Agirrezabala - Barrenetxea, Bernabe, Camello, Gila, Guillamon, A. Martinez, Oroz, R. Riquelme, L. Roman, M. Sanchez, Veiga
Selecționer: Santi Denia

Stadion: Adjarabet Arena (Batumi, Georgia)
Arbitru: Espen Eskas (Norvegia)