INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA

VIDEO + FOTO Argentina, victorie la cu Uruguay în Copa America » Messi, pasă de gol în meciul contra prietenului Suarez

Leo Messi, pasă de gol în meciul cu Uruguay// FOTO: Imago +27   FOTO
Leo Messi, pasă de gol în meciul cu Uruguay// FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 iunie 2021 07:47 / Actualizat sambata, 19 iunie 2021 09:35

Argentina a obținut prima victorie la Copa America 2021, 1-0 cu Uruguay, în al doilea meci din faza grupelor.

După 1-1 cu Chile, în prima rundă, naționala antrenată de Lionel Scaloni a obținut o victorie importantă, 1-0 cu Uruguay, după un meci dominat categoric

Argentina a început tare meciul, iar Messi a ieșit la rampă în minutul  7. Acesta a avut o acțiune personală în banda dreaptă, pe care a finalizat-o cu un șut la colțul lung. Muslera a fost pe fază și a respins.

Singurul gol al meciului a venit în minutul 13. Argentina a executat scurt un corner. Messi a driblat cu ușurință un adversar și a centrat în careu, de unde Guido Rodriguez a trimis cu capul. Mingea a lovit bara și a intrat în poarta lui Muslera.

VIDEO Rezumatul meciului Argentina - Uruguay de la Copa America

Până la pauză, Argentina a mai avut o ocazie importantă. Messi a avut din nou o acțiune pe cont propriu, i-a pasat excelent lui Molina, dar fundașul dreapta a șutat în Muslera, de la 16 metri.

După pauză, Argentina a continuat să controleze jocul, în timp Uruguay a avut o singură șansă, în minutul 75, când Luis Suarez a reluat de la 13 metri, pe spate, dar mingea s-a dus peste poartă.

Argentina – Uruguay, echipe de start:

Argentina: Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Acuna – De Paul, Rodriguez, Lo Celso – Messi, Lautaro Martinez, Gonzalez
Selecționer: Lionel Scaloni

Uruguay: Muslera – Gonzalez, Gimenez, Godi, Vina – Valverde, Bentacur, Torreira, De La Cruz – Luis Suarez, Cavani

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Gafă VAR la Anglia - Scoția?! Olanda a primit joi penalty pentru o fază similară

Istvan Kovacs, singurul arbitru fără meci la Euro 2020! S-a trecut cu delegările de jumătatea turneului

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”