INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PRELIMINARII CM

FOTO Lionel Messi, decisiv cu Ecuador » Argentina, victorie la limită în debutul preliminariilor pentru Cupa Mondială!

Lionel Messi a marcat singurul gol al meciului Argentina - Ecuador 1-0 // foto: Guliver/gettyimages +25   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 09 octombrie 2020 09:43 / Actualizat vineri, 09 octombrie 2020 10:10

Argentina a debutat cu dreptul în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2022. Lionel Messi (33 de ani) a adus victoria cu Ecuador, 1-0.

Click AICI pentru clasament și program!

În capitala Buenos Aires, Argentina a trecut cu emoții de Ecuador, în primul meci al preliminariilor pentru Cupa Mondială din 2022. Singurul gol al întâlnirii îi aparține căpitanului Lionel Messi, care a punctat din penalty în minutul 13, după ce Lucas Ocampos a fost faultat în careu.

Selecționata lui Scaloni a căutat să își majoreze avantajul, astfel încât să risipească orice emoție, însă tabela a rămas nemodificată până la final. Următorul meci al „pumelor” este programat marți, 13 octombrie, în Bolivia, în timp ce Ecuador urmează să dea piept cu Uruguay, pe teren propriu.

Argentina - Ecuador 1-0
Uruguay - Chile 2-1
+21 FOTO

Luis Suarez, decisiv în Uruguay - Chile

În derby-ul primei runde, Uruguay a reușit să se impună în fața echipei naționale din Chile, scor 2-1. Golurile gazdelor au fost reușite de Luis Suarez (minutul 39, din penalty) și Maxi Gomez, în prelungirile partidei! Pentru Chile a punctat Alexis Sanchez, care a șutat la colțul lung după ce a primit o pasă în interiorul careului advers. Golul victoriei a fost cel mai frumos al meciului, Maxi Gomez reușind să înscrie de la marginea careului de 16 metri, în minutul 90+3.

Chile va întâlni în runda a doua Columbia, pe 14 octombrie.

+21 FOTO

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Noroc împărțit la baraj pentru adversarele României din Liga Națiunilor » Norvegia și Haaland rămân acasă, Irlanda de Nord este în finală

Cum a reacționat presa din Islanda, după victoria cu România: „Nu au fost aproape să înscrie în niciun moment”