INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA

Argentina lui Messi, calificare în semnifinalele Copa America după victoria la scor cu Ecuador » Tabloul complet al semifinalelor competiției

Argentina s-a calificat în semifinalele Copa America (foto: Imago) +12   FOTO
Argentina s-a calificat în semifinalele Copa America (foto: Imago)

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 iulie 2021 08:38 / Actualizat duminica, 04 iulie 2021 10:05

Argentina s-a calificat în semifinalele Copa America după ce a făcut spectacol în meciul cu Ecuador, încheiat 3-0. Messi a avut o prestație de gală și a ajutat la accederea „pumelor” în penultimul act al competiției.

Argentina s-a impus la scor de neprezentare împotriva Ecuadorului. Messi, cu un gol și două pase decisive a fost cel mai bun jucător de pe teren.

După ce a ratat singur cu portarul în debutul meciului, trimițând mingea în bară, Messi s-a revanșat în minutul 40 cu un assist pentru Rodrigo De Paul care a înscris din apropierea porții.

În repriza a doua, același Messi a ieșit la rampă, tot cu o pasă decisivă. De data aceasta, beneficiarul a fost Lautaro Martinez, atacantul lui Inter.

La ultima fază a partidei, Di Maria a fost faultat la limita careului de Hincapie în postură de ultim apărător. Fundașul ecuadorian a primit cartonașul roșu. Messi a transformat lovitura liberă și elevii lui Scaloni merg în semifinale unde vor da de Columbia.

Video cu fazele din Argentina-Ecuador

Columbia, calificare la penalty-uri în dauna Uruguayului

În celălalt sfert disputat aseară, Columbia și Uruguay au fost față în față. După un meci fără multe ocazii, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0, astfel că echipa care merge mai departe s-a decis la loviturile de departajare.

Jose Gimenez, fundașul lui Atletico Madrid și Matias Vina au fost jucătorii uruguayeni care au ratat de la punctul cu var, în timp ce pentru columbieni toți jucătorii desemnați să execute au marcat. Astfel, Columbia s-a calificat în semifinală unde va da piept cu Argentina.

Brazilia-Argentina, finala Copa America?

Cele două mari rivale sunt favorite în meciurile din semifinale, astfel că un duel Neymar-Messi cu trofeul pe masă este foarte probabil să se întâmple.

Brazilia-Peru și Argentina-Columbia sunt semifinalele Copa America 2021.

Ucraina - Anglia 0-4 » It's coming home?! Totul se decide pe Wembley » Semifinalele Euro 2020

O legendă își scoate pălăria în fața naționalei Danemarcei: „Dumnezeule! Și-au văzut colegul suferind un stop cardiac!”