INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Arsenal - Chelsea 2-1 » „Tunarii” câștigă Cupa Angliei în fața rivalilor din Londra!

Arsenal e câștigătoarea Cupei Angliei +18   FOTO
Arsenal e câștigătoarea Cupei Angliei

Articol de - Publicat sambata, 01 august 2020 17:52 / Actualizat sambata, 01 august 2020 21:59

Arsenal s-a impus în finala Cupei Angliei, scor 2-1 cu Chelsea (Aubameyang 28 - pen, 67 / Pulisic 5).

„Tunarii” au reușit să câștige finala londoneză a Cupei Angliei. Chelsea a început meciul mai bine, deschizând scorul după doar 5 minute, după o fază superb construită de Giroud și Pulisic. Americanul a împins mingea în poartă după o deviere elegantă a atacantului francez.

Arsenal a revenit în meci în minutul 28, Aubameyang restabilind egalitatea din penalty, după ce chiar el a fost doborât în careu de către Cesar Azpilicueta! Gabonezul este cel care a adus victoria lui Arsenal, cu golul din partea secundă. În minutul 67, Auba și-a arătat clasa într-o fază excepțională. L-a ironizat pe Zouma și ulterior lobat pe Caballero, cu o execuție rafinată.

+14 FOTO

Nervii echipei lui Frank Lampard au cedat la scurt timp după, Kovacic primind cartonașul roșu la doar 6 minute după golul lui Aubameyang.

Niciuna dintre cele două echipe nu a mai reușit să puncteze până la final. Mikel Arteta câștigă astfel primul său trofeu din cariera de antrenor principal, iar Arsenal prinde trenul spre Europa, după ce a încheiat ediția de Premier League în afara locurilor europene!

Meciul a avut parte de 14 minute de prelungire după ce Pedro s-a accidentat grav și a avut nevoie de îngrijire medicală pe gazon.

Vezi AICI VIDEO de la meci!

14 Cupe ale Anglieiare Arsenal în palmares după victoria din această seară, iar Chelsea 8

Arsenal - Chelsea 2-1

• Au marcat: Aubameyang 28 (pen), 67 / Pulisic 5

Arsenal - Chelsea, echipe de start

Arsenal: Martinez - Bellerin, Holding, Luiz, Tierney, Maitland-Niles - Ceballos, Xhaka - Pepe, Lacazette, Aubameyang
Rezerve: Kolasinac, Macey, Nelson, Nketiah, Sokratis, Saka, Smith, Torreira, Willock
Antrenor: Mikel Arteta

Chelsea: Caballero - James, Azpilicueta, Zouma, Rudiger, Alonso - Jorginho, Kovacic - Mount, Giroud, Pulisic
Rezerve: Kepa, Christensen, Tomori, Emerson, Kante, Barkley, Hudson-Odoi, Pedro, Abraham
Antrenor: Frank Lampard

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Ronaldinho poate fi eliberat curând » Ce presupune înțelegerea cu procurorii din Asunción

E gata! Ciro Immobile este golgheterul Serie A și câștigătorul „Ghetei de Aur” în acest sezon » Ce s-a întâmplat cu Cristiano Ronaldo

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”