INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EUROPA

Liverpool, victorie zdrobitoare pe terenul lui Arsenal înainte de meciul cu Real Madrid

Liverpool a câștigat sâmbătă seara // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 aprilie 2021 07:09 / Actualizat duminica, 04 aprilie 2021 09:16

Liverpool, campioana din Premier League, i-a administrat o înfrângere usturătoare lui Arsenal în Premier League, scor 3-0.

Pe „Emirates”, echipa care a ținut mai mult de minge a fost Liverpool. În prima repriză, ocaziile imense au lipsit, fiecare echipă reușind să cadreze doar câte un șut pe poarta adversă. Liverpool a rupt echilibrul abia în minutul 64. O centrare frumoasă a lui Alexander-Arnold l-a găsit pe Diogo Jota, care a reluat cu capul din 7 metri, fără speranțe pentru Leno.

Liverpool, victorie categorică cu Arsenal

„Cormoranii” au continuat să forțeze, iar Mohamed Salah a dus scorul la 2-0 doar 4 minute mai târziu, după ce i-a „furat” mingea lui Gabriel. Jota a reușit „dubla” și a stabilit scorul final în minutul 82, după o gafă în defensiva „tunarilor”. O pasă greșită în jumătatea gazdelor a fost interceptată de Alexander-Arnold, mingea a ajuns la Salah, care a pasat mai departe, spre Jota.

Cu două victorii consecutive, Liverpool a urcat pe locul 5, având 49 de puncte, 25 sub liderul Manchester City și două sub Chelsea, ocupanta locului 4. Arsenal este pe 9, cu 42 de puncte.

Pentru echipa lui Jurgen Klopp urmează un duel de foc în Liga Campionilor, în manșa tur a sferturilor de finală. Marți, 6 aprilie, „cormoranii” vor juca cu Real Madrid, în Spania.

Mai multe știri din fotbalul european:

Klopp îl atacă pe selecționerul Southgate: „Să nu-l chemi pe el e ca și cum ai renunța la Messi”

PSG a pierdut cu Lille și riscă să rateze titlul » Neymar a sărit la bătaie și a fost oprit cu greu!