INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - MANCHESTER CITY

FOTO Arsenal i-a dat lovitura lui City pe final » După 12 înfrângeri la rând, a venit momentul „tunarilor”

Articol de - Publicat duminica, 08 octombrie 2023 20:24 / Actualizat duminica, 08 octombrie 2023 20:34

Arsenal a câștigat cu Manchester City, scor 1-0, în derby-ul etapei #8 din Premier League. Pentru echipa lui Guardiola este a doua înfrângere consecutivă în campionat, după 1-2 cu Wolves în runda trecută.

Arsenal a întrerupt seria neagră în fața lui Manchester City în Premier League. După 12 înfrângeri consecutive cu ”cetățenii” în campionat, londonezii au învins în sfârșit în acest duel, succes pe care nu-l mai reușiseră din 2015!

Arsenal - Manchester City/ foto Imago Images
+1 FOTO

În Premier League, Pep Guardiola se obișnuise să o controleze constant și autoritar pe Arsenal, indiferent cine a fost managerul "tunarilor".

În precedentele 12 meciuri directe jucate în campionat, Manchester City a învins de 12 ori, golaverajul fiind zdrobitor în favoarea "cetățenilor": 33-5! Ultimul duel în care City nu a câștigat a fost 2 aprilie 2017 (Emirates Stadium), când era Arsene Wenger pe banca roș-albilor!

Decizii controversate la Arsenal - Manchester City » A scăpat incredibil de două ori de eliminare: „Dictatura arbitrilor a scăpat de sub control”
ARSENAL - MANCHESTER CITY

O repriză nu și-au reglat tirul

Dar în Supercupa Angliei, pe 6 august 2023, tinerii lui Arteta au cucerit trofeul, 1-1, 4-1 la penaltyuri în fața campionilor lui Guardiola. Și londonezii sperau să pună capăt seriei de înfrângeri cu Man. City. Tot pe "Emirates". Acasă, încurajații de pătimașii lor fani. Totuși, o problemă pentru gazde.

Tirul nu era reglat. La pauză, aveau 5-3 la șuturi, însă 0-1 la mingi pe poartă. Iar marile ocazii le-au ratat până atunci albaștrii, ambele într-un minut, 4, ambele aparținând fundașilor! Rice a respins de pe linie la reluarea acrobatică a lui Gvardiol, apoi, la continuarea fazei, Ake a rămas singur cu goalkeeperul Raya și a tras peste poartă.

Kovacic trebuia eliminat!

În prima repriză, două momente i-au șocat pe suporterii lui Arsenal. În minutul 29, Kovacic l-a atacat agresiv pe Odegaard la mijlocul terenului, cu crampoanele direct pe gleznă, norvegianul riscând o entorsă gravă, numai că arbitrul Michael Oliver nu a considerat că tacklingul e de "roșu", deși s-a verificat reluarea la VAR. Doar "galben".

Nu mult mai târziu, același mijlocaș croat al lui City l-a lovit și pe Rice, tot la gleznă, fără ca Oliver să reacționeze. Suporterii gazdelor au protestat și pe stadion, și pe social media. Potrivit The Sun, un fan a scris pe X, fostul Twitter: "Ieșiți de pe teren, meciul e trucat!".

După cât de supărat părea Guardiola pe Kovacic în timpul jocului, englezii se așteptau ca managerul să-l înlocuiască la pauză. Nu a făcut-o. De-abia la jumătatea reprizei secunde (68) l-a schimbat.

Eroul Martinelli

Egalul nu avantaja pe nimeni, dar nici nu provoca prea mult rău. O victorie o propulsa pe City pe locul 1. La 0-0, rămânea pe 2, la un singur punct de liderul Tottenham. Un succes la două goluri i-ar fi oferit și lui Arsenal prima poziție. La 0-0, urca pe 3, tot la un punct în spatele lui City.

Și totuși, când puțini se mai așteptau, în minutul 86, gazdele au înscris. Martinelli, intrat după pauză, a șutat, mingea a deviat din mandibula lui Ake și s-a oprit în plasă, păcălindu-l pe Ederson. 1-0 final, primul succes al "tunarilor" în fața lui City în Premier din 21 decembrie 2015, de aproape 8 ani, de la Wenger! Iar City are două înfrângeri consecutive în campionat (1-2 cu Wolves, 0-1 cu Arsenal).

FINAL. Arsenal - Manchester City 1-0

• Arsenal a deschis scorul în minutul 87, cu noroc. Martinelli a șutat de la distanță, mingea a fost deciată de Ake cu capul și l-a păcălit pe Ederson
  • Kovacic a scăpat și a doua oară de eliminare, în minutul 35. Putea lua cartonașul galben după o intrare dură la Rice.
  • City trebuia să rămână în 10 oameni în minutul 29. Kovacic a intrat cu talpa direct pe glezna lui Odegaard, dar a văzut doar cartonașul galben de la Michael Oliver. Faza a fost verificată la VAR, dar decizia din teren a rămas.
  • City a dominat primele 20 de minute și putea deschide scorul prin Ruben Dias. Lovitura de cap a fundașului central a fost scoasă de pe linia porții de Rice

+1 FOTO

Arsenal - Manchester City, echipele de start

Arsenal: Raya - White, Saliba, Gabriel, Zinchenko - Odegaard, Jorginho, Rice - Nketiah, Jesus, Trosard
Rezerve: Ramsdale, Tomiyasu, Kiwior, Partey, Smith Rowe, Vieira, Nelson, Martinelli, Havertz
Antrenor: Mikel Arteta

Manchester City: Ederson - Walker, Dias, Ake, Gvardiol - Kovacic, Lewis - B. Silva, Alvarez, Foden - Haaland
Rezerve: Ortega, Phillips, Stones, Grealish, Doku, S. Gomez, Akanji, Nunes, Bobb
Antrenor: Pep Guardiola

Stadion: Emirates (Londra)
Arbitru: Michael Oliver

Arsenal a obținut o victorie clară în etapa cu numărul 7 din Premier League, 4-0 pe terenul celor de la Bournemouth. De cealaltă parte, campioana Manchester City a cedat surprinzător pe terenul lui Wolves, scor 1-2.

Clasamentul la zi din Premier League

Fanii lui Celtic, de partea Palestinei în conflictul cu Israelul: „Glorie rezistenței” » Fostul jucător al scoțienilor le-a dat o replică dură: „Nu aveți nicio idee despre acest conflict! Nici măcar nu știți unde e Israelul pe hartă”
RĂZBOI ÎN ISRAEL
Marius Șumudică dă vina pe ghinion pentru înfrângerea cu Bașakșehir: „Mi s-a mai întâmplat numai când eram la Astra” + Ce zice despre Alexandru Maxim și Denis Drăguș
TURCIA

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”