INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - MANCHESTER UNITED 2-0

ARSENAL - MANCHESTER UNITED 2-0 // FOTO + VIDEO Arsenal, victorie vitală cu United pentru locul 4 din Premier League

Arsenal - Manchester United // FOTO: Reuters +4   FOTO
Arsenal - Manchester United // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 martie 2019 20:26

Arsenal nu i-a dat nicio șansă lui Manchester United în derby-ul etapei a 30-a din Premier League. Fomrția lui Unai Emery s-a impus cu 2-0, stopând elanul pe care cei de la United îl aveau după surpriza uriașă reușită în Ligă, când au eliminat-o pe PSG.

Arsenal a deschis scorul după 12 minute. Xhaka a prins un șut înșelătpr de la 20 de metri, de Gea a fost păcălit de traiectorie, iar fanii de pe Emirates erau în picioare.

Epuizați fizic și psihic după thriller-ul de la Paris, jucătorii lui United nu au găsit resurse pentru a egala și au mai primit un gol de la Aubameyang, care a înscris fără emoții din penalty-ul scos de Lacazette.

Arsenal și Manchester United, rivale în lupta pentru locul 4 din Premier League, au făcut rocadă în clasament după acest meci. „Tunarii” au urcat pe locul 4, cu 60 de puncte, în timp ce United se situează pe locul 5, cu 58 de puncte.

Prima înfrângere din Premier pentru Solskjaer

E abia al doilea eșec al jucătorilor lui Solskjaer. Ei mai pierduseră turul cu PSG din Ligă, 0-2, însă și-au luat revanșa în retur, când s-au impus cu 3-1 și au reușit improbabila calificare în sferturi.

Meciul a fost liveTEXT AICI

VIDEO cu golurile și cele mai tari faze

arsenal manchester united 4 +5 FOTO

Arsenal - Manchester United 2-0
Au marcat: Xhaka '12, Aubameyang '69 p.

Echipele de start:

Arsenal: Leno - Sokratis, Koscielny, Monreal - Maitland Niles, Ramsey, Xhaka, Kolasinac - Ozil - Lacazette, Aubameyang
Rezerve: Cech, Elneny, Guendouzi, Iwobi, Mustafi, Nketiah, D. Suarez
Antrenor: Unai Emery

Manchester United: de Gea - Young, Smalling, Lindelof - Dalot, Fred, Matic, Shaw - Pogba - Lukaku, Rashford
Rezerve: Romero, Rojo, Perreira, McTominay, Martial, Greenwood, Bailly
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Vezi și: LIVERPOOL - BURNLEY 4-2 // Sadio Mane și Firmino îi aduc victoria lui Klopp! City și Liverpool, luptă la baionetă pentru titlu