INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - BURNLEY 4-2

LIVERPOOL - BURNLEY 4-2 // Sadio Mane și Firmino îi aduc victoria lui Klopp! City și Liverpool, luptă la baionetă pentru titlu

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 martie 2019 15:53

Liverpool a trecut de Burnley, scor 4-2 (Firmino '20 '67, Mane '29 '90+3 / Westwood '6, Gudmundsson '90+1), și revine la un punct în spatele liderului Manchester City.

Ashley Westwood a făcut liniște de Anfield în minutul 6, când a trimis în poartă direct din corner. „Cormoranii” au cerut, îndreptățiți după cum se vede pe reluări, fault la portar. Arbitrul Andre Marriner a validat reușita, penalizându-l pe Alisson cu un cartonaș galben pentru proteste.

Roberto Firmino a egalat în minutul 19, cu largul concurs al potarului Tom Heaton. Sadio Mane a readus lucrurile în ordinea firească cu o execuție elegant. Salah, ca și la prima reușită, a contribuit decisiv printr-o recuperare în careul advers.

Brazilianul Firmino a izbutit „dubla” în minutul 67, după o cursă de 30 de metri a lui Salah. Tarkoswski a reușit un tackling in-extremis, dar mingea a sărit norocos pentru „cormorani”. Islandezul Gudmundsson a oferit trei minute aprinse în final, punctând în prelungiri. Oaspeții s-au aruncat în atac și au fost pedepsiți de Mane, pe un contraatac fulgerător.

+12 FOTO

Liverpool ajunge la 73 de puncte, cu unul mai puțin decât liderul Manchester City. Burnley, la a treia înfrângere consecutivă, e prima deasupra liniei retrogradării, cu două puncte peste locul 18, Cardiff.

Liverpool - Burnley 4-2
Au marcat: Firmino '20 '67, Mane '29 '90+3 / Westwood '6, Gudmundsson '90+1