INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AS ROMA - FIORENTINA 2-2

AS ROMA - FIORENTINA 2-2 // Claudio Ranieri îi îndepărtează pe romani de Liga Campionilor și își riscă postul

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 aprilie 2019 23:59

AS Roma și Fiorentina au remizat, scor 2-2, într-un meci din etapa cu numărul 30 din Serie A.

Fundașul argentinian German Pezzella a deschis scorul în minutul 12 pentru Fiorentina. Scăpat din marcaj de defensiva haotică a lui Claudio Ranieri, Pezzella a reluat spectaculos cu capul. Golul egalizator a venit după doar două minute și i-a avut drept protagoniști pe puștii-minue Kluivert și Zaniolo. Primul a centrat după ce și-a zăpăcit un adversar, iar mijlocașul venit de la Roma a reluat cu capul la colțul lung.

Scenariul a fost asemănător și după pauză. Fiorentina a preluat rapid conducerea, în minutul 51, când șutul puternic al lui Gerson a fost deviat. Romanii au egalat prin Diego Perotti în minutul 57.

Departe de mirajul Ligii Campionilor

AS Roma pierde contactul cu lupta pentru locurile de Liga Campionilor. Romanii acumulează 48 de puncte, la fel ca Torino, Lazio (două meciuri mai puțin jucate) și Atalanta (un meci mai puți disputat). AC Milan ocupă în acest moment mult râvnitul loc 4, cu 52 de puncte.

Click AICI pentru statistici și clasamentul LIVE din Serie A

Echipele de start

AS Roma: Mirante - Santon, Fazio, J. Jesus, Kolarov - Cristante, NZonzi, Zaniolo - Kluivert, Dzeko, Perotti
Rezerve: Olsen, Coric, Marcano, De Rossi, Fuzato, Karsdorp, L. Pellegrini, Riccardi, Schick, Under
Antrenor: Claudio Ranieri

Fiorentina: Lafont - Milenkovic, Pezzella, Hugo, Biraghi - Benassi, Veretout, Dabo - Gerson - Simeone, Muriel
Rezerve: Brancolini, Ceccherini, Chiesa, Hancko, Laurini, Mirallas, Montiel, Norgaard, Terracciano, Vlahovic
Antrenor: Stefano Pioli

Stadion: Olimpico, Roma
Arbitru: Davide Massa

Vezi aici programul complet al etapei a 30-a din Serie A

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!