INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Aston Villa a câștigat cu penalty în minutul 89 și a egalat-o pe Liverpool, liderul din Premier League!

Douglas Luiz, sărbătorind golul victoriei în Aston Villa - Burnley // foto: Guliver/gettyimages +9   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 30 decembrie 2023 19:30 / Actualizat sambata, 30 decembrie 2023 19:39

Aston Villa a învins-o pe Burnley, 3-2, și a urcat pe locul 2 în Premier League, la egalitate de puncte cu liderul Liverpool, 42.

Aston Villa, echipă redutabilă pe teren propriu, unde bifase 8 victorii și un egal înaintea meciului de astăzi, a avut emoții contra uneia dintre nou-promovate, Burnley.

Gazdele au deschis scorul în minutul 28, gol Leon Bailey, dar s-au văzut egalate doar două minute mai târziu, când Amdouni a punctat pentru 1-1.

Moussa Diaby ('42) a adus-o pe Aston Villa în avantaj înainte de pauză, iar speranțele lui Burnley la un rezultat pozitiv păreau să fie năruite complet în minutul 56, când Sander Berge a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Pițurcă prevede un transfer de 100 de milioane de euro în fotbalul românesc: „Spre deosebire de patronii de la noi, eu vorbesc pe ceva concret!”
MERCATO

Aston Villa a câștigat cu Burnley și e pe 2 în Premier League

În inferioritate numerică, Burnley a dat lovitura în minutul 71, prin Lyle Foster, care a profitat de faptul că întreaga linie de apărare a gazdelor urcase undeva aproape de mijlocul terenului.

+5 FOTO

Cu om în plus, Aston Villa a alergat după golul victoriei. Acesta a venit în minutul 89, când Douglas Luiz a transformat un penalty. Brazilianul a ales o strategie inedită, așteptând 20 de secunde din momentul fluierului până când a lovit balonul. Execuția nu a fost ideală, din transversală mingea a ricoșat în pământ, apoi din nou în transversală, în fine în plasă.

Până la urmă gol, iar Aston Villa a obținut 3 puncte prețioase, cu care a egalat-o pe Liverpool în clasament, ambele având acum 42 de puncte.

Burnley, în schimb, rămâne cu 11 puncte, 5 sub Everton, prima formație de pe locurile sigure.

Aston Villa încheie anul 2023 cu 17 victorii și 53 de puncte câștigate pe teren propriu. Nicio echipă din Premier League nu are un parcurs mai bun acasă!

Mai multe știri din Premier League:

3 motive pentru care Tottenham forțează transferul lui Drăgușin » Românul poate fi bandajul ideal pentru o defensivă suferindă!
PREMIER LEAGUE
Manchester City a reușit victoria cu Sheffield United și a urcat pe locul 3 în Premier League