INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Atalanta, în finala Cupei Italiei! Duel cu Juventus pentru trofeu

Atalanta - Napoli 3-1 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 februarie 2021 23:39 / Actualizat joi, 11 februarie 2021 00:00

Atalanta s-a calificat în finala Cupei Italiei după 3-1 cu Napoli. În finală, echipa din Bergamo o va întâlni Juventus.

• În tur, la Napoli, meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Atalanta s-a calificat în finala Cupei Italiei și are șansa de a câștiga trofeul pentru a doua oară în istoria clubului, după triumful din sezonul 1962/1963! Trupa lui Gian Piero Gasperini a trecut în semifinale de Napoli, după un început excelent de meci.

Zapata și Pessina, decisivi pentru Atalanta

Duvan Zapata a deschis scorul în minutul 10, cu o „torpilă” din afara careului de 16 metri. Matteo Pessina a făcut 2-0 în minutul 16, cu un șut din apropierea porții adverse.

Hirving Lozano a redus din diferență pentru Napoli în minutul 53, dar ultimul cuvânt l-a spus tot Atalanta, prin același Pessina, care a marcat din pasa lui Zapata.

În finala Cupei Italiei, care se va juca pe 19 mai 2021, Atalanta va da piept cu Juventus, care a trecut de Inter (2-1 în tur, 0-0 în retur).

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Schimbare importantă în Liga Campionilor » Granzii, privilegiați în noul format al competiției