INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SLOVENIA

Alexandru Crețu, „dublă” pentru NK Maribor! Românul, lider în Slovenia

Alexandru Crețu (#8) a marcat de două ori pentru Maribor // foto: Facebook @ NK Maribor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 februarie 2021 20:53 / Actualizat miercuri, 10 februarie 2021 21:11

Alexandru Crețu (28 de ani) a reușit o „dublă” pentru NK Maribor în meciul de campionat cu Domzale, încheiat la egalitate, scor 3-3.

Alexandru Crețu a fost decisiv pentru NK Maribor în meciul din deplasarea de la Domzale. „Închizătorul” român a reușit o „dublă” cu ajutorul căreia echipa sa a plecat de la Domzale cu un punct.

Alexandru Crețu, două goluri pentru NK Maribor

Mai întâi, Alexandru Crețu a egalat la 1, în minutul 19, cu un șut din afara careului, iar apoi a egalat la 3, în minutul 70, cu o lovitură de cap. Românul a avut noroc, pentru că portarul gazdelor a scăpat balonul. Pentru echipa lui Crețu a mai punctat Vancas, în timp ce pentru gazde au înscris Husmani, Ibricic (penalty) și Kolobaric.

Au fost primele goluri ale lui Crețu în acest sezon de campionat, în care are și o pasă de gol în dreptul său. NK Maribor rămâne lider în Slovenia, cu 39 de puncte obținute în 20 de meciuri. Pe locul 2 se află Olimpija Ljubljana, care are 35 de puncte, dar și un meci în minus față de lider.

4 meciuriîn echipa națională a României are Alexandru Crețu, care a debutat în septembrie 2020