INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATLETICO MADRID - REAL MADRID

Atletico Madrid - Real Madrid 1-1 » Remiza de pe „Wanda Metropolitano” o menține pe Real departe de titlu

Atletico Madrid - Real Madrid // FOTO: Guliver/GettyImages +10   FOTO
Atletico Madrid - Real Madrid // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 martie 2021 09:09 / Actualizat duminica, 07 martie 2021 19:18

Atletico Madrid și Real Madrid au remizat în derby-ul Madridului, scor 1-1.

După un început echilibrat de meci, Luis Suarez a deschis scorul pentru Atletico. Uruguayanul a înscris cu o finalizare de clasă, cu exteriorul, după ce o pasă a lui Marcos Llorente l-a lăsat singur cu Thibaut Courtois.

O fază extrem de controversată a avut loc în minutul 41, când Real a cerut penalty după ce mingea i-a căzut pe mână lui Felipe. Avertizat de arbitrul din camera VAR, „centralul” Hernandez Hernandez a mers la marginea terenului să vadă faza pe monitor, dar a decis că nu se impune acordarea unui penalty, spre stupoarea „albilor”.

+6 FOTO

Atletico a fost aproape să facă 2-0 la doar câteva minute după reluarea jocului. În minutele 53 și 55, Courtois a avut o succesiune de parade incredibile, care au ținut-o pe Real în joc. Pe rând, belgianul i-a blocat pe Carrasco și pe Suarez.

În minutul 80, Real Madrid a ratat cea mai mare șansă a sa. Karim Benezema a fost blocat de Oblak în două rânduri, într-un interval de doar 10 secunde. La doar un minut distanță, Benzema a fost blocat din nou de Oblak, de această dată după o încercare din lovitură liberă.

Deși părea că nu este seara francezului, Benzema a adus egalarea în minutul 88, după o combinație foarte frumoasă cu Casemiro. Meciul s-a încheiat la egalitate, iar Real ratează șansa de a micșora diferența de 5 puncte față de adversara de astăzi

Clasament La Liga: Atletico și Real, pe podium

Atletico ajunge la 59 de puncte după 25 de meciuri jucate, în timp ce Real are 54 de puncte, dar și un meci în plus față de alb-roșii.

Atletico Madrid – Real Madrid 1-1

Atletico Madrid – Real Madrid, echipe de start:

Atletico: Oblak – Trippier, Savic, Felipe, Hermoso – Carrasco, Llorente, Koke, Lemar – Luis Suarez, Correa
Rezerve: Grbic, M. Dembele, Kondogbia, Renan Lodi, Saul, Joao Felix, Torreira, Vitolo, Vraljko
Antrenor: Diego Simeone

Real Madrid: Courtois – Lucas Vazquez, Varane, Nacho, Mendy – Kroos, Casemiro, Modric – Rodrygo, Benzema, Asensio
Rezerve: Lunin, Altube, Isco, Duro, Marcelo, Militao, Odriozola, Vinicius, Valverde
Antrenor: Zinedine Zidane

VIDEO Atletico Madrid și Real Madrid, meci spectaculos în finala Ligii Campionilor

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Bayern - Borussia Dortmund 4-2 » Hat-trick-ul lui Robert Lewandowski aduce victoria bavarezilor în „Der Klassiker”

Barcelona, victorie înainte de duelul cu PSG din Liga Campionilor » Marcator surpriză în trupa lui Ronald Koeman