INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAMPIONATUL MONDIAL

S-au stabilit barajele intercontinentale » Când se dispută meciurile care trimit ultimele două echipe la CM 2022

Australia a învins Emiratele Unite Arabe, scor 2-1 și s-a calificat în finala barajului pentru Campionatul Mondial Foto: Gettyimages

Articol de GSP - Publicat marti, 07 iunie 2022 23:13 / Actualizat marti, 07 iunie 2022 23:54

Australia a învins marți Emiratele Unite Arabe, scor 2-1, și s-a calificat la barajele intercontinentale pentru Campionatul Mondial, acolo unde va întâlni Peru. Celălalt meci va fi Costa Rica - Noua Zeelandă.

Emiratele Unite Arabe și Australia s-au întâlnit în Qatar într-un meci decisiv în finala barajului din zona Asiei. Australienii au deschis scorul în debutul reprizei secunde prin Irvine (53). Avantajul nu a durat mult, Caio Canedo egalând 4 minute mai târziu.

Totuși, Australia avea să fie echipa câștigătoare, după ce Ajdin Hrustic, mijlocașul celor de la Eintracht Frankfurt, a marcat în minutul 84.

Astfel, formația antrenată de Graham Arnold s-a calificat mai departe și va juca cu Peru, reprezentanta Americii de Sud, care s-a clasat pe locul 5 în preliminarii.

Australia - Peru și Costa Rica - Noua Zeelandă, finalele pentru Mondial

Partida se va juca într-o manșă unică, pe 13 iunie, tot în Qatar, iar învingătoarea va merge la Campionatul Mondial. Câștigătoarea va fi plasată în grupa D, alături de Franța, Danemarca și Tunisia.

Ultima echipă calificată pentru Mondial se va cunoaște pe 14 iunie, atunci când Costa Rica și Noua Zeelandă se vor înfrunta. Echipa care va bate va merge în grupa E, cu Spania, Germania și Japonia.

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Incidente serioase înainte de Germania - Anglia » Fanii oaspeților au fost arestați după ce au făcut salutul nazist