INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAN 2025

Dezamăgire pentru Baba Alhassan: Uganda, în 10 oameni și cu trei portari folosiți, a fost eliminată de la Cupa Africii pe Națiuni

Uganda - Nigeria / Foto: Imago Images
Uganda - Nigeria / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 30 decembrie 2025 21:21 / Actualizat marti, 30 decembrie 2025 21:26

Campania Ugandei la Cupa Africii pe Națiuni 2025 s-a încheiat cu o dezamăgire, după o înfrângere cu 3-1 în fața Nigeriei, în timp ce Tanzania a avansat în optimile de finală pentru prima dată în istoria sa.

Echipa națională a Ugandei a intrat în ultimul meci din faza grupelor, marți, având nevoie de o victorie pentru a mai spera la calificare, după o înfrângere cu Tunisia și o remiză cu Tanzania în primele partide.

Cu toate acestea, speranțele lor s-au spulberat rapid într-o confruntare dramatică cu Nigeria. Baba Alhassan, jucătorul celor de la FCSB, a evoluat 59 de minute în această partidă.

Nigeria a deschis scorul după 28 de minute, când Paul Onuachu a transformat o pasă înapoi de la Fisayo Dele-Bashiru, care îl depășise cu măiestrie pe portarul Denis Onyango. Onyango, care suferise o accidentare la gleznă cu doar câteva momente înainte de gol, a continuat să joace până la pauză.

Scene dramatice în Uganda - Nigeria: formația lui Baba Alhassan a folosit trei portari!

Situația s-a înrăutățit pentru Uganda după pauză. Salim Magoola, care l-a înlocuit pe Onyango, a fost eliminat la doar 11 minute de la reluarea jocului. Portarul de rezervă a primit direct cartonașul roșu pentru că a atins mingea în afara careului său, încercând să oprească un contraatac condus de Victor Osimhen.

Antrenorul Paul Put l-a introdus pe al treilea portar, Nafian Alionzi, și a fost forțat să-l sacrifice pe Baba Alhassan. Prima sa acțiune a fost să scoată mingea din propria poartă, deoarece Raphael Onyedika a dublat avantajul Nigeriei în minutul 62, finalizând o acțiune de echipă, inițiată de Samuel Chukwueze.

Doar cinci minute mai târziu, aceeași pereche a combinat din nou, Onyedika marcând al doilea său gol al meciului pentru a face scorul 3-0. Uganda a reușit un gol de consolare târziu, când Rogers Mato a înscris dintr-o pasă a lui Allan Okello cu 15 minute înainte de final, dar nu a fost suficient pentru a preveni eliminarea. Uganda a terminat pe ultimul loc în Grupa C, cu un singur punct.

Tanzania a scris istorie: s-a calificat pentru prima dată în optimile Cupei Africii pe Națiuni

În celălalt meci al grupei, Tanzania și-a asigurat un loc istoric în fazele eliminatorii, remizând 1-1 cu Tunisia. Tanzania a fost condusă după un penalty transformat de Ismael Gharbi spre finalul primei reprize, dar a răspuns la doar trei minute după reluare, prin egalarea lui Feisal Salum.

Tanzania a rezistat pentru punctul care le-a asigurat calificarea ca una dintre cele mai bune echipe de pe locul trei, depășind Angola la golaveraj. Nigeria a terminat pe primul loc în grupă cu 9 puncte în timp ce Tunisia s-a clasat pe locul al doilea.

  • Nefiind niciodată calificați anterior din faza grupelor, recompensa Tanzaniei pentru această realizare istorică este o confruntare redutabilă în optimile de finală împotriva gazdelor turneului și favoriților, Maroc.

Citește și:
Fostul mare talent al Ligii 1 e dezvoltator imobiliar! Gazeta l-a găsit pe șantier, lângă București: „Spre rușinea mea, am reușit prea puțin în fotbal!” + „Noi am fost cobaii lui Neubert”
Superliga
Fostul mare talent al Ligii 1 e dezvoltator imobiliar! Gazeta l-a găsit pe șantier, lângă București: „Spre rușinea mea, am reușit prea puțin în fotbal!” + „Noi am fost cobaii lui Neubert”
Ziua Z la Botoșani: „Alegem antrenorul între Croitoru și el” + Buget de criză: „Astea vor fi salariile în lot. Nu mai trecem linia roșie!”
Superliga
Ziua Z la Botoșani: „Alegem antrenorul între Croitoru și el” + Buget de criză: „Astea vor fi salariile în lot. Nu mai trecem linia roșie!”
„Nu merge în străinătate. FCSB îl vrea din vară” » Bătaie pentru transferul internaționalului român
Superliga
„Nu merge în străinătate. FCSB îl vrea din vară” » Bătaie pentru transferul internaționalului român
Anamaria s-a despărțit de superstarul care câștigă 46 de milioane de dolari pe sezon » Detaliul care i-a alarmat pe fani
Stiri extrasport
Anamaria s-a despărțit de superstarul care câștigă 46 de milioane de dolari pe sezon » Detaliul care i-a alarmat pe fani
România câștigă o investiție în fața Ungariei și Slovaciei. Grup german deschide prima sa fabrică din Europa Centrală și de Est
Profit.ro
România câștigă o investiție în fața Ungariei și Slovaciei. Grup german deschide prima sa fabrică din Europa Centrală și de Est
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Diana Șucu, drastică în privința românilor prinși în războiul din Orient: „Plătim noi pentru inconștiența lor?”

Verdict înainte de play-off: „La ce calitate avem, nu avem voie să pierdem vreun meci!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează