INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - CADIZ 2-0

FOTO Barcelona, victorie în La Liga cu gândul la Manchester United » E la 8 puncte de Real Madrid

Robert Lewandowski. Foto: Guliver/GettyImages +10   FOTO
Robert Lewandowski. Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 19 februarie 2023 23:53 / Actualizat duminica, 19 februarie 2023 23:58

Barcelona continuă forma excelentă din La Liga. Catalanii s-au impus pe teren propriu, 2-0 contra celor de la Cadiz, în etapa a 22-a.

După 2-2 cu Manchester United, în Europa League, catalanii au revenit în La Liga, acolo unde s-au impus în fața lui Cadiz, la capătul unui meci decis în prima repriză.

Barcelona, o nouă victorie în La Liga

După ce Cadiz a avut un gol anulat pentru ofsaid (19), Barcelona a rezolvat meciul în finalul primei reprize. Mai întâi, Sergi Roberto a deschis scorul (43), cu un șut de la 10 metri. Ulterior, în minutul 45+1, Robert Lewandowski și-a trecut numele pe lista marcatorilor. Atacantul polonez a finalizat excelent, la colțul lung, de la marginea careului.

15 goluriși 5 pase decisive a bifat Robert Lewandowski în acest sezon de La Liga

În repriza a doua, cu gândul la returul de joi cu Manchester United, Barcelona nu a mai forțat. Xavi a schimbat jucătorii importanți, iar Cadiz s-a aruncat pe final în atac. Cea mai mare ocazie a reprizei secunde a venit în minutul 87, când Lozano a lovit bara porții lui Ter Stegen.

Grație acestei victorii, Barcelona ajunge la 59 de puncte, cu 8 mai mult decât rivala Real Madrid. De partea cealaltă, Cadiz e pe 17, cu 22 de puncte.

FINAL » Barcelona - Cadiz 2-0

Barcelona - Cadiz, echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Christensen, Garcia, Balde - Sergi Roberto, De Jong, Gavi - F. Torres, Lewandowski, Fati
Rezerve: Pena, Tenas - Alcaron, Alba, M. Alonso, Busquets, Kessie, Raphinha, Torre
Antrenor: Xavi

Cadiz: Ledesma - Carcelen, Fali, Hernandez, Arzamendia - Escalante, Alcaraz - Bongonda, Fernandez, Ocampo - Marti
Rezerve: Aznar Ussen - Aleso, Diarra, Lozano, Mbaye, Mere, Parra, Ramos de la Flor, San Emeterio, Sobrino
Antrenor: Sergio