INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - ELCHE 3-2

FOTO Chin și cu Elche! Barcelona câștigă pe final un adevărat thriller!

Barcelona - Elche  / foto: Guliver/Getty Images +16   FOTO
Barcelona - Elche / foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 decembrie 2021 21:20 / Actualizat duminica, 19 decembrie 2021 02:51

Barcelona s-a chinuit cu Elche, locul 16 în La Liga, pe care a învins-o grație unui gol marcat pe final (3-2). Oaspeții egalaseră după ce au fost conduși cu 0-2, iar „New Barca” a lui Xavi e încă departe de ambițiile suporterilor obișnuiți cu alte vremuri.

Ar fi trebuit să fie un galop de sănătate pentru Barcelona. Catalanii veneau după două rezultate negative la rând și aveau nevoie de victorie ca de aer pentru a rămâne în apropierea top 4.

Startul de meci a fost dominat autoritar de catalani, care au reușit să înscrie de două ori în primele douăzeci de minute. Debutantul Ferran Jutglà, de la Barca B, s-a aflat la primul meci ca titular și a deschis scorul în minutul 16, pentru ca certitudinea Gavi să majoreze avantajul trei minute mai târziu.

Barcelona - Elche  / foto: Guliver/Getty Images
+12 FOTO

Xavi, salvat de Nico! Barcelona câștigă cu Elche în minutul 85

Barcelona a intrat în avantaj la pauză, însă Camp Nou avea să „înghețe” curând. Asta pentru că Morente și Milla au înscris două goluri-fulger ('62 și '63), restabilind egalitatea și aducându-i fiori reci noului tehnician al Barcelonei.

Până la urmă, Xavi a fost salvat de puștiul Nico, cel care marcase și în disputa cu Osasuna de etapa trecută. Mijlocașul catalanilor a adus golul izbăvirii în minutul 85, iar Barca rămâne în calcule pentru un loc între primele patru din La Liga.

Barcelona - Elche 3-2