INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - VALENCIA 3-1

FOTO Barcelona revine și câștigă derby-ul cu Valencia » Aguero a debutat în sfârșit!

Barcelona și Valencia se întâlnesc ACUM, în runda cu numărul 9 din La Liga. Partida a început la ora 22:00, poate fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Telekom Sport 3, Digi Sport 3 și Look Sport. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 octombrie 2021 22:19 / Actualizat luni, 18 octombrie 2021 00:17

FC Barcelona a învins-o pe Valencia, scor 3-1, în cel mai așteptat meci al etapei cu numărul 9 din La Liga.

„Liliecii” au venit cu gânduri mari pe Camp Nou, stadion pe care marcaseră câte două goluri în ultimele trei deplasări. Golul din minutul 4, marcat de Gaya cu un șut violent din afara careului, anunța o nouă seară specială.

Barcelona, victorie în derby-ul cu Valencia

Elevii lui Koeman au preluat inițiativa și au egalat rapid, după o combinație splendidă între Ansu Fati și Memphis Depay. Primul, recent revenit după o accidentare, a finalizat cu un șut pe jos, la colțul lung, de la 18 metri. Catalanii au mai punctat o dată, prin Depay, dintr-un penalty dictat la duelul dintre primii marcatori ai serii. Gaya a intervenit din spate, neglijent, și l-a doborât pe Fati.

Rezultatul final a fost stabilit de Coutinho, în minutul 85. Brazilianul a fost uitat singur în careul de 6 metri. Meciul a mai consemnat un moment interesant, debutul oficial al lui Kun Aguero în tricoul blaugrana.

Barcelona urcă pe locul 7 în La Liga. Are 15 puncte, doar două sub rivalele Real Madrid și Atletico. Cei 3 granzi au același număr de meciuri disputate, 8.

Valencia este în criză. A ajuns la al 5-lea meci consecutiv fără victorie și ocupă poziția a 9-a.

FINAL » Barcelona - Valencia 3-1

• Au marcat: A. Fati 13, Depay 41 (pen.), Coutinho 85  / J. Gaya 5

Barcelona - Valencia, echipe de start

Barcelona: Ter Stegen - Dest, García, Piqué, Alba - Roberto, Busquets, De Jong - Gavi, Depay, Fati
Rezerve: Neto, Peña, Lenglet, Umtiti, Mingueza, Balde, Nico, Puig, Coutinho, Demir, L. De Jong, Agüero
Antrenor: Ronald Koeman

+4 FOTO

Valencia: Cillessen; Foulquier, Gabriel, Diakhaby, Gayà; Soler, Wass, Guillamón, Duro; Gómez, Guedes
Rezerve: Jaume, Mamardashvili, Vázquez, Mosquera, Musah, Racic, Cheryshev, Jason, Costa, Vallejo, De Sousa
Antrenor: Jose Bordalas

VIDEO + FOTO Bogații triști: ce a făcut Newcastle la primul meci din „era Prințului” » Imaginile serii pe St. James' Park

Bayern Munchen, demonstrație de forță pe terenul lui Leverkusen » 5-0 încă de la pauză!