INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Barcelona, victorie categorică împotriva lui Real Betis! Lionel Messi, la primul gol din acțiune în acest sezon

Barcelona a câștigat cu Betis, scor 5-2 // foto: Guliver/gettyimages +8   FOTO
Barcelona a câștigat cu Betis, scor 5-2 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 noiembrie 2020 19:31 / Actualizat sambata, 07 noiembrie 2020 19:51

Barcelona a câștigat de o manieră categorică meciul cu Betis din etapa #9 in La Liga, scor 5-2.

Catalanii au obținut astfel prima victorie în campionatul din Spania, după 4 meciuri în care nu au simțit gustul succesului. Ousmane Dembele a deschis scorul în minutul 22, înscriind cu un șut superb, cu piciorul stâng. Griezmann a avut șansa de a duce scorul la 2-0 în minutul 33, însă a ratat un penalty, parat de Claudio Bravo.

Betis a egalat chiar înainte de pauză, prin Sanabria, care a șutat de la aproximativ 9 metri de poarta lui Ter Stegen.

Lionel Messi, „dublă” cu Betis

Barcelona a revenit în avantaj rapid, Griezmann trimițând mingea în poarta goală în minutul 49. Lionel Messi, care a început meciul ca rezervă și a fost introdus pe teren la pauză, a mărit avantajul catalanilor în minutul 61 din penalty.

+4 FOTO

Lovitura de la punctul cu var a fost dictată după ce Aissa Mandi a blocat mingea cu brațul, pe linia porții! Fundașul lui Betis a văzut cartonașul roșu pentru hențul comis.

În inferioritate numerică, Betis a redus din avantaj prin Loren, în minutul 73, însă Messi a reușit „dubla” 9 minute mai târziu, printr-un șut foarte puternic, care l-a lăsat fără replică pe Bravo. A fost primul gol al lui Messi din acțiune în acest sezon! În 12 meciuri, starul argentinian a înscris de 7 ori, însă primele 6 goluri veniseră exclusiv din penalty!

Scorul final a fost stabilit de Pedri, în minutul 90. 5-2 pentru Barcelona, care ajunge la 11 puncte obținute în 7 meciuri. În acest moment, catalanii ocupă a 8-a poziție în clasament, însă au mai puține meciuri jucate decât majoritatea echipelor situate deasupra lor.

Vezi AICI VIDEO de la meci!

+4 FOTO

VIDEO. Primul gol al lui Messi împotriva lui Betis

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Alexandru Mitriță, prestație impresionantă în Arabia Saudită! Două pase de gol cu Al Ain

„Zlatan” râde de Tătărușanu, într-un video viral în Italia: „Ia, prinde-o și pe asta! Mai bine vine un brutar”

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia