INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ȚĂRILE DE JOS

La două săptămâni după ce a leșinat pe teren, Bas Dost a fost externat: „Acum mă voi recupera liniștit”

Bas Dost a fost externat. Foto: Instagram

Articol de - Publicat sambata, 11 noiembrie 2023 15:41 / Actualizat sambata, 11 noiembrie 2023 15:41

Bas Dost (34 de ani), atacantul lui Nijmegen, prăbușit pe 30 octombrie pe teren în minutul 90 al partidei cu Alkmaar, a părăsit spitalul din Alkmaar, unde fusese internat pentru analize amănunțite: „Sunt fericit că am ajuns acasă. Mulțumesc tuturor celor care m-au susținut”.

După ce a fost în mare pericol să moară pe teren, Bas Dost se simte mult mai bine și s-a externat aseară din spitalul din Alkmaar, unde fusese transportat cu ambulanța.

Vești bune de la Bas Dost din spitalul din Alkmaar: „Mă simt bine. Ajutorul primit a fost fantastic”
ȚĂRILE DE JOS

La două săptămâni după ce a leșinat pe teren, Bas Dost a fost externat

Atacantul din Țările de Jos i-a asigurat pe cei din familie și pe fanii săi că se află pe drumul cel bun al recuperării:

„Sunt fericit că am ajuns acasă. Mulțumesc tuturor celor care m-au susținut. Acum pot să mă recuperez liniștit”, a declarat fotbalistul batav de 34 de ani. Acestuia i s-a descoperit o miocardită și, din acest motiv, Bas Dost s-a decis să ia o pauză de la fotbal.

FOTO. Bas Dost, salvat de paramedici la Nijmegen

Bas Dost (34 de ani), atacantul lui NEC Nijmegen, s-a prăbușit în timpul meciului cu AZ Alkmaar. Jucătorul a fost resuscitat de medici chiar pe gazon. Foto: Imago
+1 FOTO

Meciul Alkmaar - Nijmegen 1-2, întrerupt în minutul 90, se putea termina cu o tragedie. Bas Dost a căzut din senin, în timp ce alerga și numai intervenția rapidă a paramedicilor i-a salvat viața.

269de goluri în 542 de meciuri disputate la echipele de club are Bas Dost. Atacantul batav a reușit un gol în 18 partide la naționala Țărilor de Jos

Jucătorul din Țările de Jos, care deschisese scorul în minutul 11, a leșinat pe gazon și a avut nevoie de un defibrilator pentru a-și recăpăta cunoștința!

Wilco van Schaik, managerul general de la Nijmegen, a reacționat imediat. „Din fericire, în Țările de Jos suntem bine pregătiți pentru astfel de situații. Acesta salvează vieți. Cred că Bas Dost a fost norocos că echipa medicală a fost acolo atât de repede".

Să sperăm că Bas va reveni mai puternic. A fost ceva cu adevărat ireal. Putem vorbi acum și despre fotbal, dar asta nu este important acum. Ne vom gândi în continuare la el și îl așteptăm să se întoarcă pe gazon