INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

VIDEO Spectacol total în derby-ul Bayer Leverkusen - Borussia Dortmund: 7 goluri și „dublă” Haaland

Borussia Dortmund a câștigat „thriller-ul” cu Bayer Leverkusen // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 septembrie 2021 20:04 / Actualizat sambata, 11 septembrie 2021 22:31

Borussia Dortmund a câștigat „thriller-ul” cu Bayer Leverkusen din etapa 4 a Bundesligii, scor 4-3.

La Leverkusen, pe BayArena, cele două echipe cu pretenții la locurile europene nu au dezamăgit. Deși atât Bayer, cât și Borussia s-au confruntat cu probleme serioase de efectiv, jucătorii la care cei doi antrenori au apelat s-au ridicat la miza partidei.

Borussia Dortmund a câștigat cele 3 puncte puse în joc, la capătul unei partide cu 7 goluri și răsturnări de scor.

Spectacol total în derby-ul Bayer Leverkusen - Borussia Dortmund

Florian Wirtz a deschis scorul în minutul 9, dar Erling Haaland a egalat în minutul 37. Borussia a înscris și două minute mai târziu, prin Jude Bellingham, dar reușita a fost anulată după intervenția arbitrilor din camera VAR, care au sesizat un fault în faza de construcție. Chiar înainte de pauză, Patrik Schick a readus-o pe Bayer în avantaj, dar galben-negrii nu au rămas multă vreme în urmă.

Julian Brandt a egalat în minutul 49, înainte ca Bayer să reintre în avantaj prin Moussa Diaby, care a punctat în 55. Rezultatul final, 3-4, a fost stabilit de Raphael Guerreiro (minutul 71) și Erling Haaland (77). Atacantul norvegian a reușit „dubla” cu un gol din penalty.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Borussia a urcat pe locul 2 în Bundesliga, având 9 puncte în 4 etape. Până la finalul zilei, echipa lui Marco Rose poate fi depășită de Bayern Munchen în cazul în care bavarezii câștigă meciul cu RB Leipzig.

Erling Haaland are 5 goluri și 4 pase decisive în acest început de sezon, fiind al doilea în clasamentul golgheterilor, după Robert Lewandowski. Vârful lui Bayern are 6 goluri. Starul norvegian a ajuns astfel la 65 de goluri în 65 de meciuri pentru Borussia, 45 dintre acestea fiind reușite în campionatul Germaniei.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Debut senzațional în Premier League pentru fostul rival al lui Ianis Hagi din Scoția » Două goluri în 9 minute cu Tottenham!

Manchester United - Newcastle 4-1 » Cristiano Ronaldo, „dublă” la revenire!