INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN - DORTMUND 4-0

Bayern - Dortmund 4-0 » Bavarezii s-au distrat cu Borussia și au urcat pe locul 3 în Bundesliga

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 noiembrie 2019 17:31

Bayern Munchen a câștigat meciul cu Borussia Dortmund, scor 4-0, în derby-ul etapei #11 din Bundesliga.

Bayern a deschis scorul în minutul 17, când Robert Lewandowski a reluat excelent centrarea primită de la Benjamin Pavard

Bavarezii au majorat diferența imediat după startul actului secund. Serge Gnabry a fost la capătul unei faze care a prins pe picior greșit apărarea Borussiei.

Același Lewandowski a făcut „dubla” în minutul 76, când polonezul și Thomas Muller s-au distrat din nou cu defensiva lui Lucien Favre.

Pentru ca dezastrul să fie complet pentru Borussia, Hummels și-a trimis mingea în propria poartă, cu 10 minute înainte de final.

După această victorie, Bayern Munchen a urcat pe locul 3 în Bundesliga, cu 21 de puncte după 11 runde, în timp ce Dortmund a rămas temporar pe poziția a 5-a, având 19 puncte acumulate.

ECHIPELE DE START

Bayern Munchen (4-2-3-1): Neuer - Pavard, Martinez, Alaba, Davies - Goretzka, Kimmich, Muller - Gnabry, Lewandowski, Coman
Antrenor: Hans-Dieter Flick

Borussia Dortmund (4-2-3-1): Burki - Hakimi, Akanji, Hummels, Schulz - Weigl, Witsel - Sancho, Brandt, Hazard - Gotze
Antrenor: Lucien Favre

Stadion: Allianz Arena
Arbitru: Felix Zwayer

VEZI ȘI:

OFICIAL Formatul Supercupei Spaniei s-a modificat radical: 4 echipe se vor înfrunta în ianuarie în Arabia Saudită » Premiile sunt pe măsură

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”