INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

BAYERN - FREIBURG 3-1 // Flick l-a egalat pe Guardiola » Lewandowski e la un gol de record!

Lewandowski a mai reuşit o
Lewandowski a mai reuşit o "dublă" şi a ajuns la 33 de goluri marcate

Articol de - Publicat sambata, 20 iunie 2020 21:12 / Actualizat vineri, 17 ianuarie 2025 12:17

Bayern a câştigat azi primul meci din postura de nouă campioană a Germania, al optulea titlu consecutiv în Bundesliga, şi a mai stabilit noi recorduri în 3-1 cu Freiburg.

Hansi Flick a ajuns astfel la 24 de meciuri fără să cunoască eşecul, egalând seria pozitivă a unui antrenor la debut pe banca bavarezilor deţinut de Guardiola. "Nu mă interesează cifrele, nu pun mare preţ pe statistici, important e doar să câştigăm", a spus tehnicianul.

Debutant la 17 ani şi 115 zile

Lewandowski a mai reuşit o "dublă" şi a ajuns la 33 de goluri marcate, pe lângă cele 4 pase decisive, în 30 de meciuri jucate. E cel mai prolific străin dintr-un sezon din istoria Bundesligii şi a ajuns la un singur gol de recordul all-time, stabilit în ediţia 1976-1977 de Dieter Müller.

Flick i-a oferit tot azi şansa lui Jamal Musiala de a deveni cel mai tânăr debutant în campionat din istoria grupării müncheneze, la doar 17 ani şi 115 zile. L-a depăşit cu 136 de zile pe Pierre-Emile Hojbjerg. 

84de goluri a marcat în 33 de etape în acest campionat Dortmund, stabilind un nou record ofensiv în istoria clubului. Håland a reuşit şi el o "dublă", ajungând la 13 în Bundesliga şi 42 în total în actuala stagiune

Clasamentul din Bundesliga:

Brighton - Arsenal 2-1 » Bătaie şi nervi la restart. Plus o accidentare gravă!

Citește și:
Gigi Becali a dezvăluit cât plătește pentru înlocuitorul lui Șut: „Mâine vine «noul Mirel Rădoi»”
Superliga
Gigi Becali a dezvăluit cât plătește pentru înlocuitorul lui Șut: „Mâine vine «noul Mirel Rădoi»”
Xabi Alonso a uluit în minutul 69 din Atletico - Real Madrid » Așa ceva nu s-a mai văzut!
Campionate
Xabi Alonso a uluit în minutul 69 din Atletico - Real Madrid » Așa ceva nu s-a mai văzut!
Dinamo și-a cedat fotbalistul în această seară: „Mult succes în tricoul roș-albastru!”
Superliga
Dinamo și-a cedat fotbalistul în această seară: „Mult succes în tricoul roș-albastru!”
Mirel Rădoi, în tratative să preia noua echipă, la două luni de la plecarea bruscă din Bănie
Campionate
Mirel Rădoi, în tratative să preia noua echipă, la două luni de la plecarea bruscă din Bănie
Digi
Profit.ro
Digi "rupe" tot în Spania. Nou record pentru compania românească
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează