INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Bayern îi prelungește contractul celui mai vechi jucător din lot!

34 de ani - Thomas Muller (Bayern) - 12 milioane de euro

Articol de - Publicat luni, 18 decembrie 2023 17:54 / Actualizat luni, 18 decembrie 2023 17:59

Thomas Muller (34 de ani) avea acord doar până la finele stagiunii și a ajuns la o înțelegere prelungită până în iunie 2025. Anunțul vine în contextul în care atacantul neamț a prins doar 702 minute în acest sezon la campioana Germaniei și are două goluri și cinci assisturi în 18 apariții în toate competițiile.

Thomas Muller a bifat duminică seară abia al cincilea meci ca titular la Bayern, în duelul cu Stuttgart (3-0). Atacantul de 34 de ani a și marcat, însă reușita i-a fost anulată de VAR pentru ofsaid. Cel mai vechi fotbalist din lotul bavarezilor (a fost promovat din Academie în 2008) nu mai este o piesă esențială în angrenajul campioanei Germaniei, dar rămâne un om foarte important în vestiarul lui Bayern.

Radu Drăgușin, vedetă într-un filmuleț făcut la Genova. E primul fotbalist din seria „Campioni made in Italy”!
ITALIA

Și ca dovadă că clubul care l-a crescut din 2000 îl prețuiește foarte mult, lui Thomas Muller i s-a propus o reînnoire a acordului până în 2025. Internaționalul cu 126 de meciuri și 45 de goluri pentru Mannschaft intra în ianuarie în ultimele șase luni ale contractului și Bayern nu vrea să-l piardă și-i prelungește cariera.

Thomas Muller nu a acceptat să plece în Arabia Saudită!

Au existat zvonuri că Thomas Muller ar fi avut varianta să se transfere în zona Golfului. Din postura de jucător la parametru zero, TM ar fi putut primi un salariu foarte atrăgător, dar interesul său pentru a juca în Arabia Saudită a fost zero. Știrea prelungirii iminente a fost publicată astăzi de tabloidul Bild. Muller a cucerit de 12 ori titlul în Bundesliga și de două ori trofeul Champions League, iar în total a ajuns la o statistică uluitoare, 32 de trofee, toate cu Bayern!

Numai că în acest sezon a devenit rezervă și antrenorul Thomas Muller l-a folosit rareori folosit în formula de start a bavarezilor, intrând cu precădere în repriza secundă. Ca dovadă a adunat 702 minute în actuala stagiune și a marcat doar cu Darmstadt și Saarbrucken.

684de partide a bifat Thomas Muller în tricoul lui Bayern, reușind 237 de goluri și 261 de pase decisive

Care ar fi adevăratul motiv al despărțirii dintre Shakira și Pique » Dezvăluire șocantă făcută de presa spaniolă
SPANIA
Calcă apăsat pe urmele lui Cristiano Ronaldo. Ce record a mai egalat golgheterul din La Liga!